Uykuda Çene Sıkma

Konusu 'Ağız ve Diş Hastalıkları' forumundadır ve Ezlem tarafından 15 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Ezlem Üye

  Uykuda Çene Sıkma nedenleri
  Uykuda diş Sıkma

  Uykuda Çene ve diş Sıkma

  Prof. Dr. Toygar, stresli gün geçiren kişinin uyurken bilinçsizce dişlerini sıktığını, bunun da hem dişlere hem de vücudunun diğer bölgelerine zarar verdiğini ifade etti.

  Birçok kişide stresin yöneldiği ilk yerin çiğneme kasları olduğunu, gün içerisinde çenenin sıkılabildiğini ancak bu durumun gece uykuda daha sık yaşandığını anlatan Toygar, şöyle konuştu:

  "Derin uykuya dalma sırasında, duyuların iletildiği beyin bölgesine stres ne kadar yoğun iletilirse çiğneme kaslarının o oranda sıkımı güçleşir ve kişi farkında olmadan dişlerini gıcırdatmaya, sıkmaya başlar. Kişi ancak uyandığında çenesindeki ağrıdan bunu fark edebilir. Diş sıkma, çocukluk çağında başlar, erişkinlikte artar. Yaşanan stres nedeniyle de devam eder. Yapılan araştırmalar bir kişinin diş sıkma gücünün 5 tona kadar ulaşabildiğini gösteriyor. Çene kasları çok güçlüdür. Diğer kaslara göre yorulmaz. Bu kasın histolojik yapısı farklıdır. Kasılma gücü fazladır. Bu kadar güçlü ısırma kuvveti dişlerde aşınmalara, çene kemiğinde kırılmalara, travmalara neden olur. Çiğneme ekleminde de deformasyon oluşur."


Benzer konu başlıkları: Uykuda Çene
Forum Başlık Tarih
Dualar ve Faziletleri Sabah Uykudan Uyanında Okunacak Dualar 15 Mart 2014
Dualar ve Faziletleri Uykudan korkan için ve Uykusuzluğa karşı Okunacak Dua 13 Şubat 2014
Bunları biliyormusunuz Uykuda zayıflamak mümkün mü? 26 Ocak 2014
Sağlık Rehberi Uykuda Ölüm Nedenleri Nelerdir? 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Gelen Baş Ağrısının Nedenleri 6 Şubat 2012