Uykuda Bağırmak

'Sağlık bilgisi' forumunda Wish tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uykuda bağırma nedenleri
  Uykuda konuşmak

  Uyku sırasında konuşma ve bağırma, uyurgezerlikle aynı sebeplerle ortaya çıkar. Hasta uyuduktan 1-2 saat sonra, yataktan korkulu gözlerle kalkarve bağırmaya başlar. Nabzı hızlanmış olur ve aşırı tedirgin görünür. Uyandırılmazsa kendiliğinden uyumaya devam edebilir. Sabah uyandığında tıpkı uyurgezerlikteki gibi hatırlamaz.

  Uykuda konuşma kendi kendine oluşur ve genelde zararsızdır. Bununla birlikte bazı durumlarda daha şiddetli bir rahatsızlığın ve sağlık durumunun belirtisi olabilir.

  REM (Rapid eye movement) uykusu davranış bozukluğu (RDB) ve uykuda korkma bazı insanların uyku sırasında bağırmalarına sebep olan iki çeşit uyku bozukluğudur. Uykuda korkma rahatsızlığı korkunç çığlıkları, dayak ve tekmeleme gibi durumları içerir. Uykuda korkma bozukluğu olan bir insanı uyandırmak oldukça zordur. Uykuda korkma rahatsızlığı olan çocuklar genelde uykularında sayıklar ve gezer.

  RDB hastaları bağırır, çığlık atar, homurdanır ve rüyalarındaki gibi davranır ve bunlar genellikle şiddet içeren davranışlardır.

  Uykuda konuşma ayrıca uyurgezerlik ve bir insanın uyurken yemek yemesi durumu olan uykuda yemek yeme(NS-RED) rahatsızlığından dolayı olabilir.

  Uykuda konuşmaya sebep olan diğer etmenler şunlardır:

  • Bazı ilaçlar
  • Duygusal stres
  • Ateş
  • Ruh sağlığı bozuklukları
  • Madde kullanımı
   
Yükleniyor...
- Uykuda Bağırmak Forum Tarih
Milyoner Uyuyan Güzel Masalında Uyuyan Güzel Kaç Yıllık Uykudan Uyandırılmıştır Sorun Cevaplayalım 13 Temmuz 2016
Oruçluyken uykuda meni gelmesi orucu bozar mı Rüya Tabirleri 18 Haziran 2015
Oruçluyken uykuda cünüp olunca oruç bozulur mu Rüya Tabirleri 16 Haziran 2015
Sabah Uykudan Uyanında Okunacak Dualar Dualar ve Faziletleri 15 Mart 2014