Uyku Felçi nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Elfida tarafından 15 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uyku Felçi nedir,Uyku Felçi hakkında bilgi

  Uyku felci (Halk arasında "kara basan" olarak da bilinir), uyandıktan hemen sonra (hipnopompik felç olarak da bilinir) veya seyrek olarak, uykuya dalmadan hemen önce, bedenin geçici olarak hareket edememesi (felç olması) ile karakterize edilen bir durumdur.


  The Nightmare, Henry Fuseli (1781) uyku felcinin şeytani bir sebepten kaynaklandığını ifade eden klasik tarifidirFizyolojik olarak, REM atonia olarak da bilinen REM uykusu sırasında oluşan normal felç ile yakından ilgilidir. Buna göre bazı bilim adamları ve fizikçiler bunun uyku döngüsünün "doğal" bir etkisi olduğuna inanır. Uyku felci beyin REM durumundan tamamen uyanık duruma geçse de beden felcinin devam etmesi durumunda oluşur. Bu durum, kişinin bilincinin tamamen açık olmasına rağmen hareket edememesine sebep olur. Ayrıca bu durum ile birlikte hipnopompik sanrılar olabilir.

  Çoğu zaman, uyku felcine uğrayan kişi tarafından bunun bir rüya sebebiyle oluştuğuna inanılır. Bu yüzden, insanların hareket etmek istese de hareket edemediği rüya sayısı bu kadar fazladır. Uyku felcinin sebep olduğu sanrılar bazen durumun normal bir rüya olarak algılanmasına, bazen de oda içerisinde kurgusal şeyler görülmesine sebep olur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Uyku Felçi nedir Forum Tarih
Uyku Felci Nedir Kadınca 5 Haziran 2012
Uyku Felci Nedir,Belirtileri Hastalıklar 26 Mart 2012
Milyoner Uyuyan Güzel Masalında Uyuyan Güzel Kaç Yıllık Uykudan Uyandırılmıştır Sorun Cevaplayalım 13 Temmuz 2016
İyi bir uyku için öneriler Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016