Uyak nedir?

'Ders çalışıyorum' forumunda ebrulim tarafından 7 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uyak nedir?

  Dize sonlarındaki ses benzerliğine uyak ( kafiye) denir. Uyak, dize sonlarında anlam ve görev yönünden farklı sözcük, eklerden ya da seslerden oluşur.

  Uyak Şiirde dize sonlarındaki ses benzerliğidir. Türk halk şiirinde ayak olarak adlandırılır. Uyakta ses açısından benzeşen sözcüklerin anlam bakımından farklı olmaları gerekir. Şiirde ses benzerliği yoluyla uyum sağlamak ve genellikle okuru etkilemek amacıyla kullanılan uyak, sözlü edebiyat ürünlerinde hatırlamayı ve ezberi kolaylaştıran bir öğedir.

  Ses benzerliğinin niteliğine göre uyaklar çeşitli türlere ayrılır. Yalnızca bir ünsüzün (sessiz) benzeştiği uyaklara "yarım uyak" denir. En az bir hecedeki ünlü (sesli) ve ünsüzün benzediği uyaklara "tam uyak" ya da "yalın uyak" adı verilir. Birden fazla hece arasındaki ses benzerliği ise "zengin uyak"tır. Yazılış ve söylenişleri aynı olduğu halde, anlamları farklı olan sesiz sözcüklerle ya da bu sözcüklerin yan ana gelmesiyle yaratılan ses karmaşası sonucu ortaya çıkan benzerliğe "cinaslı uyak" denir. Uyak, divan edebiyatında aruz kadar büyük önem taşımaktadır. Divan şiirini belirleyen temel ilkelerden biri uyak düzenidir.

  *** Uyak (Kafiye) Türleri***
  Redif
  Yarım Uyak
  Tam Uyak
  Zengin Uyak
  Cinaslı Uyak
  Tunç Uyak
  Düz Uyak
  Çarpraz Uyak
  Sarmal Uyak
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mayıs 2015
 2. Uyak (veya eski adıyla kafiye), şiirde mısra sonlarında bulunan sözcüklerin son heceleri arasındaki ses benzerliğidir. Şiirde uyak, dize sonlarında bulunan farklı görevlerdeki ekler veya anlamları ayrı sözcükler arasında görülür. Dize sonlarında yinelenen aynı görevdeki ekler ya da (veya olacak) sözcükler uyak değildir. Bunlara redif denir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mayıs 2015
Yükleniyor...
- Uyak nedir Forum Tarih
İstiklal Marşının Uyak Ve Redifleri Merak Ettiklerimiz 22 Ekim 2012
İstiklal Marşının Uyak Şeması Güncel Bilgiler 15 Haziran 2012
İstiklal Marşının Redifleri ve Uyakları Güncel Bilgiler 14 Haziran 2012
Şiir Uyakları Ders notları 15 Mayıs 2010