ütü yü kim buldu

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 22 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. ütü yü kim bulmuştur Ne nasil nerde ne zaman ütü bulundu
   
 2. Cevap: ütü yü kim buldu

  Ütünün İcadı

  İnsanlar giysilerindeki kırışıklıkları giderebilmek için uzun uğraşlar vermişlerdir. Bu uğraşılar sonunda değişik yöntemler bulmuşlardır.Başlarda odun, Cam , mermer gibi Aletler kullanıldı. Taşların ısıtılıp giysilerin üzerinde gezdirilmesi ile ütünün temelleri atılmaya başladı. Tarihte ilk kez sapı olan bir demir parça ile ütüleme işleminin yapılması 17. yüzyılda gerçekleşmiştir. Ocaklarda ısıtılarak kullanılan ütüler zamanla kor ve kömür ile ısıtılan içi oyuk ütülerle yerdeğiştirdi. 19. yüzyılda ise ocak ya da sobaların ısıtıcı olarak kullanılması standart hale geldi.

  Henry W. Seely (ABD) ilk defa ütünün taban kısmını ısıtmak için Elektrik kullandı ve 1882 de elektrikli ütüyü icat etmiş oldu.Ütü iki karbon tabaka arasında kalan elektrik arkı sayesinde ısıtılıyordu.

  1883 yılında ütüyü kablosuz hale getirip daha güvenli bir hale getirdi. Çalışma sistemi günümüzdeki sistemle çok benzerdi. kablonun prize takılması ve ısıtılması gerekiyor, daha sonra prizden çıkarılıp rahatça kullanılabiliyordu. Tüm bunlara karşın, ütü oldukça pahalı ve dayanıksız bir aletti. Elektriğin yeni yeni yaygınlaşması ve satışların düşüklüğü nedeniyle ticari bir başarı elde edemedi.

  Ütüler zaman içinde gelişti. 1926 yılında Eldez isimli bir kuru temizleme firması buharlı ütüyü üretti. Fakat geçmişteki başarısızlık buna da yansıdı. İnsanlar henüz bunu kullanamaya hazır değillerdi.Bu yüzden bir başarı elde edilemedi.
   
Yükleniyor...
- ütü buldu Forum Tarih
Youtube Kim Buldu Ders notları 3 Nisan 2012
Toplu Konutları kim buldu, toplu konutun bulunuşu Ders notları 29 Ocak 2011
Müzik Kutusunu kim buldu, müzik kutusunun icadı Ders notları 27 Ocak 2011
Ekvator’dan kutuplara gidildikçe gölgeler neden uzar? Türkiye Coğrafyası 7 Eylül 2016