Utangaçlık sorunu nasıl yenilir

'Sağlık bilgisi' forumunda Yasemin tarafından 28 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. Utangaçlık nasıl yenilmeli

Utangaçlık özellikle gençlerin sık karşılaştığı belirli bir dönemde yaşadıkları en can sıkıcı durumlardan birisidir..Utangaçlık bir hastalıkmıdır yoksa geliğ geçici belirli bir dönemi kapsayan bir durummudur.Bu sorularınızın cevaplarını konumuzda sizlere kısa kısa açıklmak istiyorum elimden geldiği kadarıyla..

Utangaçlık, etrafınızda insanlar bulunduğu zaman gergin ve beceriksiz hissetmektir. Kim olursak olalım zaman zaman hepimiz utangaçlık hissederiz. Utangaçlık nasıl yenilir ?

Şunu belirtmek istiyorum ki Kim olursanız olun zaman zaman hepiniz utangaçlık hissedebilirsiniz.Bilhassa iş yerindeki ilk gününüzde, bir düğün yada bir partiye katıldığınızda ve etrafınızdaki herkes yabancıyken ya da ilgilendiğiniz birinin yanındayken, hatta kalabalık dinleyici kitlesinin karşısında konuşurken hepimiz bu hissi duyarız ve sanki herkes bize bakıyormuş gibi hisseder normal görünmemize aldırmadan hep kendimizde bir sorun ararız ne yapacağımızı şaşırır elimizi ayağımıza dolaştırırız.

Utangaçlık hissiyle karşılaştığımızda, çoğumuz kendimizi korumak için belli davranışlar geliştiririz. Kimimiz yalnız başına durur. Bazılarımız içine kapanır. Bazıları ise bu durumdan tamamen kurtulmayı dener. Bu tutumları sürdürmek sizi güvende hissettirse de bunlar tam olarak olumlu davranışlar değildir. Mesela, sizi utandıran bir durumdan kaçabilirsiniz fakat bu davranışlarınız sadece kafanızda kurduğunuz bir güvenlikten öte bir şey değildir. Yabancılardan ve sosyal davetlerden kaçtığınız sürece günün sonunda yine aynı insan olarak kalırsınız. Yani ne kendinizi geliştirebilirsiniz ne de yeni sosyal bağlar kurabilirsiniz.

Böyle davranışlardan kaçmamız yerine neden utangaçlığımızı yenmeye uğraşmayalım ki? Ben kendimi ne zaman utangaç hissetsem bu duyguyla yüzleşir, onu yönlendirir ve duygularımı değiştiririm bu yaptığım her zaman çok daha verimli sonuçlar alıyorum..Sizlere tavsiyem sizde bu gibi sorunlarda kendinizle yüzleşin ve nasıl davranmanız gerektiğini yönlendirin mutlaka işe yarıyacaktır...

Forumdas.Yasemin