Üstü Kaval Altı Şişhane

'Güncel Bilgiler' forumunda Erkan tarafından 22 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Altı kaval üstü şeşhane

Parçaları birbirine benzemeyen ve uygun olmayan dolayısıyla bir işe yaramayan aparatlar hakkında veya giyim kuşam konusunda biribirine uymayan ve yakışmayan kıyafetler için ‘’ altı kaval şeşhane ‘’ deyimini kullanırız
    Buradaki ‘’şeşhane’’ kelimesinin istanbul’da bir semt adı olan şişhane ile herhangi bir alakası yoktur ve şişhane söylenişi yanlıştır
    Çünkü şeşhane diye namlusunda altı adet yiv bulunan tüfek ve toplara denir
    Yivler mermiye bir ivme kazandırdığı için ateşli silahların gelişmesinde önemli bir yere sahiptir
    Evvelce kaval gibi içi düz bir boru biçiminde imal edilen namlular yiv ve set tertibatının icadıyla birlikte fazla kullanılmaz olmuş ve gerek topçuluk gerekse tüfek tabanca vs.ateşli silahlarda yivli namlular tercih edilmiştir
    merminin kendi ekseni etrafında dönmesinin ve dolayısıyla daha uzağa gitmesini sağlayan yivler ve namluda genellikle altı adet olup münhani (spiral) şeklinde namlu içini dolanırlar
    Altı adet yiv demek namlunun da altı (şeş hane - altı dilime) ayrılması demektir
    Bir avcının yivlerin icadından sonra çifte (çift namlulu) tüfeğinin kaval tipi namlularının üst kısımlarının teknolojiye uydurmak için şeşhane yivli namlu ile takviye ettiğine dair bir hikaye anlatılır
    hatta bu uydurma tüfek öyle acaip ve gülünç görünüm almış ki diğer avcılar uzunca müddet kendisi ile alay etmişler ve ‘’altı kaval üstü şeşhane ‘’ bu ne biçim tüfek böyle diyerek kafiyelendirmişler

o günden sonra halk arasında bu hadiseye telmihen birbirine zıt durumlar için altı kaval üstü şeşhane demek yaygınlaşmış ve giderek deyimleşerek dilimize yerleşmekle beraber hikayesinden bi haber olmamızdan dolaya altı kaval üstü şişhane olarak telafuz ederiz bunu da genelde kıyafetlerdeki alt ve üst yahut renk kombinasyonun birbiri ile çelişmesinden dolayı kullanırız…

2. hayat içerisinde çok sık kullandığım deyimlerdendir ama hikayesini bilmiyordum
    ilginç bir öyküsü varmış teşekkürler Erkan

3. Sayende Altı kaval üstü şeşhane deyimini öğrenmiş olduk. Bir kelimeyi veya deyimi anlamını bilerek söylemek daha güzel. Güzel ve eğitici paylaşımın için teşekkürler Erkan.

4. Vay be çok ilginç bir hikayesi varmış...

5. Zaman zaman kulladığımız deyimin gerçekten farklı ve ilginç bir hikayesi varmış.İlk kez öğrendim
    teşekkürler Erkan

6. teşekkürler erkan ben de ilk kez duydum

7. Teşekkürler Erkan, anlamını bilmek iyi oldu, gerçi pek kullandığım kelime değil ama bilmek iyi:f40:

8. Bazen "şişhane" :f106: olarak kullandığım bu
    deyimin kulaktan kulağa değişimini ve anlamını
    öğrenmiş oldum Teşekkürler Erkan :f40:

9. Anlamını bilmediğim bir hikayesi varmış.Bende şişhane diye duyup öyle algılardım anlamsız gelirdi:f196:
    Teşekkürler Erkan böylelikle öğrenmiş olduk:f40: