Unutkanlığa İyi Gelen Bitki

'Zaman Tüneli' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Unutkanlığa İyi Gelen Bitki

Günümüzde en büyük sorunlardan birisidir unutkanlık… Genç yaşlarda başlayan unutkanlık beyindeki hafıza ve geçici hafıza bölümlerindeki sorunlardan kaynaklanabildiği gibi stres, yoğun çalışma temposu, ilgi dağınıklığı gibi sebeplerden de kaynaklanabilmektedir.

Gençlerde yaşanan unutkanlığın sebebi incelendiği zaman vitamin eksikliği, stres gibi nedenler görülüyor ise doğru tedavi ile bu sorun tamamen ortadan kalkabilir. Eğer üzerine düşülmez ise ilerleyebilen bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Unutkanlıktan korunmak için sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiği gibi zihinsel aktivitelere zaman ayırmamız da önemlidir. Kitap okumak, sudoku çözmek zihni çalıştıran aktiviteler olarak kabul edilmektedir.

Bu noktada bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya dikkat çekmekte fayda vardır. Tayvan’da yapılan araştırmalar gösteriyor ki kahvaltıda yiyeceğiniz 1 gr zerdeçal hafıza sorunlarını, unutkanlığı adım adım iyileştiriyor. Özellikle orta yaştaki insanlarda faydası olduğu kanıtlanan zerdeçal her mutfakta bulunması gereken bir baharat olarak gösterilmektedir.

Zerdeçalın unutkan kişilerin hafızasını güçlendirdiği yapılan incelemer sonucunda ispatlanmıştır. Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal yurtdışında yetiştirilmektedir. Alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı etkin bir baharat olduğu açıklanan zerdeçalı bal ile karıştırıp ya da yemeklere baharat olarak ilave ederek kullanabilirsiniz.

Zerdeçalın unutkanlık dışında ne gibi faydaları var?

Solunum yolu enfeksiyonlarında (üst solunum yolu enfeksiyonu, astım, bronşit, sinüzit) yaygın olarak kullanılan bir halk ilacıdır.

Sinirleri uyarır.

Vücutta biriken zehirli maddeleri atar.

Nekahat devresini kısaltır.