ülseri olanlar sahurda ne yemeli

'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' forumunda Elfida tarafından 18 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. Mide ülseri olanlar sahurda ne yemeli

  İftarda ağır, yağlı ve yüksek kolesterol içerikli besin tüketmek ve sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmak gibi alışkanlıklar, özellikle reflü hastalarının şikayetlerini artırır. Bu nedenle Ramazan'da mide yanması, gaz, ekşime, kabızlık gibi sorunlara karşı, ağır hamur tatlıları ve hamur işleri, fazla miktarda çay ve kahve tüketiminden uzak durulması gerekiyor.

  Eğer ülser şikayetiniz varsa Ramazan öncesi doktorunuza danışarak gerekli koruyucu önlemleri almanız gerekir. Ramazan süresince sağlıklı beslenme kurallarına mutlaka uyulmalıdır çünkü çok miktarda yemek hazımsızlığa, karın ağrısına, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bu rahatsızlıkları yaşamamak için dengeli beslenmeye, gerekli tüm besin öğelerinden az miktarlarda tüketmeye ve iftar ile sahur arasına, yatmadan 2 saat kadar öncesine küçük bir ara öğün sıkıştırmaya dikkat etmek gerekir

  Doktorlar hastanın ciddi reflü şikayeti varsa, mide ya da bağırsakların ağır iltihabi bir hastalığı söz konusuysa, aktif ülser hastalığı varsa ya da karaciğerle ilgili önemli bir hastalığı bulunuyorsa oruç tutmaktan kaçınması gerektiğini söylüyorlar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Haziran 2015
Yükleniyor...
- ülseri olanlar sahurda Forum Tarih
Mide Ülseri Belirtileri Sağlık bilgisi 22 Ocak 2012
Ülserin nedenleri ve Tedavisi Hastalıklar 13 Ekim 2011
Mide ülseri nedir belirtileri nelerdir Hastalıklar 7 Ağustos 2011
Ağız Ülseri Nedir Sağlık bilgisi 20 Nisan 2011