Ülkemizin Gölleri ve Göllerin Oluşumları Hakkında Bilgi

Konusu 'Sözel Dersler' forumundadır ve HazaN tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. HazaN Admin

  Göllerin oluşumları
  Göllerin oluşum özellikleri
  Türkiyedeki göller ve oluşumları  1. Yerli Kaya Gölleri

  a. Tektonik Göller: Yer kabuğunun çökmesi veya kırılması neticesinde meydana gelen çukurluklara suların dolmasıyla oluşurlar. Dünya nın en derin gölü olan Baykal Gölü (1741 m), Lût Gölü, Hazar Gölü ve Çad Gölü yeryüzündeki başlıca büyük tektonik göllerdir.

  LUT GÖLÜ (TEKTONİK)

  Ülkemizdeki başlıca tektonik göller ise şunlardır:

  * Marmara Bölgesi nde; Sapanca, İznik, Ulubat ve Manyas gölleri,
  * Ege Bölgesi nde; Simav Gölü,
  * Göller Yöresi nde; Beyşehir, Eğirdir, Acıgöl, Burdur, Ilgın (Çavuşçu), Akşehir, Eber, Suğla ve Kovada gölleri,
  * İç Anadolu Bölgesi nde; Tuz, Seyfe ve Tuzla gölleri,
  * Doğu Anadolu Bölgesinde Hazar, Hozapin ve Van gölleri.

  TUZ GÖLÜ (TEKTONİK)

  Türkiyenin en büyük tabii gölü olan Van Gölü, tektonik bir çukurluğun önünün lavlarla kesilmesi sonucu oluştuğundan volkanik set gölü olarak da bilinir.

  b. Karstik Göller: Bu tür göller, kayatuzu, jips, kalker gibi çözünebilen tabakaların bulunduğu sahalarda meydana gelir. Bazı karstik göllerin oluşumunda tektonik olaylar da etkili olmuştur.

  Karstik göller, ülkemizde en fazla AKDENİZ BÖLGESİ Toros Dağlarının batı kesiminde bulunur. Buralarda yer alan Kızılören obruk gölü, Kestel, Avlan, Yarışlı ve Salda gölleri tipik birer karstik göldür. Bu göllerimiz sadece, kireçtaşlarının çözülmesiyle oluşan çanaklar üzerinde meydana gelmişlerdir.

  AVLAN GÖLÜ(KARSTİK)

  Bununla birlikte, bu alandaki bazı göllerimizin ise oluşumu, tektonik çanaklarda başlamış, karstik olaylarla devam etmiştir. Bu göllerimizin başlıcaları, Beyşehir, Eğirdir, Burdur, Acıgöl, Kovada ve Suğla gölleridir.

  c. Volkanik Göller: Volkanik faaliyetler esnasında oluşan patlama çukurları içerisinde meydana gelen göllerdir. Başlıca volkanik göllerimiz, Meke Gölü, Acıgöl, Nemrut ve Gölcük gölleri ile Süphan Dağının yan kraterlerinden birinde bulunan Aygır Gölüdür.

  MEKE GÖLÜ(VOLKANİK)

  d. Buzul (Sirk) Gölleri: Dağ doruklarında, buzulların aşındırmasıyla oluşan ve sirk adı verilen çukurluklarda meydana gelirler. Ülkemizde Sat, Ağrı, Erciyes, Kaçkar ve Bolkar dağları ile Aladağlar üzerinde yer yer bu türden göller bulunmaktadır.

  2. Set Gölleri

  a. Alüvyal Set Gölleri: Alüvyonlarla akarsuyun önünün kapanması sonucu oluşur. Ülkemizde, Marmara, Çamiçi (Bafa), Köyceğiz, Mogan ve Eymir Gölleri ile Uzungöl bu tür göllerdendir.

  UZUNGÖL(ALÜVYAL SET)

  b. Kıyı Set Gölleri: Dalga ve akıntıların taşıdığı malzemeleri koy ve körfezlerin ağız kısmında biriktirmesiyle oluşur. Ülkemizde, Büyük ve Küçük Çekmece gölleri, Durusu (Terkos) gölü, Çukurova deltasındaki Akyatan gölü kıyı set gölleridir.

  ÇEKMECE GÖLÜ(KIYI SET)

  c. Heyelan Set Gölleri: Heyelan sonucu bir akarsuyun önünün kapanmasıyla oluşur. Tortum, Sera, Abant, Zinav ve Sülük gölleri ile Yedigöller bu tür göllerdendir.

  abant yedi göller(heyelan set)

  Abant Gölünün oluşumunda tektonik hareketler ile alüvyal birikimlerin de etkisi oluşmuştur.

  d. Volkanik Set Gölleri: Volkanizma sonucu vadi önlerinin kapanmasıyla meydana gelir. Van, Erçek, Nazik, Çıldır, Haçlı ve Balık gölleri ülkemizdeki volkanik set gölleridir.

  VAN GÖLÜ (VOLKAN SET GÖLÜ)

  e. Baraj (Yapay) Gölleri: Yapay göllerimizin en büyükleri, Atatürk, Keban, Karakaya ve Hirfanlı barajlarının gerisinde kurulan göllerdir.


Benzer konu başlıkları: Ülkemizin Gölleri
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Ülkemizin Belli Başlı Göllerini Ve Bulundukları Bölgeler 15 Nisan 2011
İle İlgili Şiirler Ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini anlatan şiir kısa 16 Ocak 2014
Karışık Şiirler Ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini anlatan kısa şiirler 24 Aralık 2013
Sorun Cevaplayalım Ülkemizin birlik ve beraberliğine zarar verecek faaliyetler nelerdir 30 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım ülkemizin uluslararası spor etkinliklerinde başarılı olabilmesi için neler yapılmalıd 20 Ekim 2012