Ülkemize Nükleer Santral Kurulmalı mı?

'Zaman Tüneli' forumunda Pardus tarafından 27 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

?

Ülkemizde Nükleer Santral Kurulmalı mı?

1. Evet Kurulmalı

25.0%
  2. Hayır Kurulmamalı

58.3%
  3. Fikrim Yok

16.7%
  4. Diğer...

0 oy
    0.0%

1. Nükleer enerji, 1896 yılında Fransız fizikçi Henri Becquerel tarafından kazara, uranyum maddesinin fotoğraf plakaları ile yanyana durması ve karanlıkta yayılan X-Ray ışınlarının farkedilmesi ile keşfedilmiştir.

Nükleer Enerji görünüşte enerji ihtiyacını karşılamakta gibi görünse de bir çok zararları da bulunmaktadır.En öenmli zararı RADYASYONdur.

26 Nisan 1986'da Ukrayna'daki Çernobil nükleer reaktöründe meydana gelen patlama ve sonucunda yayılan radyoaktif madde Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya'da yaşayan 336.000 insanın tahliyesine, 56 kişinin ölümüne, 4.000 doğrudan ilişkili kanser vakasına ve 600.000 kişinin sağlığının ciddi şekilde etkilenmesine sebep olmuştur. Nükleer kalıntıların ürettiği radyoaktif bulut patlamadan sonra tüm Avrupa (Türkiye'de özellike Karadeniz ve Marmara bölgesi) üzerine yayılmış ve Çernobil'den yaklaşık 1100 km uzaklıktaki İsveç Formsmark Nükleer Reaktöründe çalışan 27 kişinin elbiselerinde radyoaktif parçacıklara rastlanmış ve yapılan araştırmada İsveç'teki reaktörün değil Çernobil'den gelen parçacıklar olduğu tespit edilmiştir.

Bütün bu olumsuzluklarına rağmen ülkemizde; yakın zamanda yapılan anlaşmalar neticesinde bir nükleer santral kurulması kararlaştırıldı ve yakın zamanda da milletvekillerinin oylarına sunulacak.

Biz de şimdi size soruyoruz...

Ülkemize Nükleer Santral Kurulmalı mı ?

2. Cevap: Ülkemize Nükleer Santral Kurulmalı mı?

Hayır Kurulmamalı

3. Fen öğretmenime sordum
    ülkemize yaralı olucağını söylüyor.
    Ama burda farklı şeyler yazıyıor :(
    bilemiyorum.. :(

4. Bence kurulmalı herşeye yasak getirmek ten geri kalıyoruz. Rusların beceriksizliği yüzünden meydana gelen patlama bizde de olacak diye bir kaide yok. Abd de neden olmuyor, yada avrupada? Bütün gelişmiş ülkelerde nükleer santral var. Bizde neden olmasınki? Önlemini güzelce alırsak hiç bişey olmaz ona gelene kadar cep telefonuda radyasyon yayıyor ozaman onuda yasaklıyalım ,olurmu olmaz. Bence bizi çekemeyenler bunları kafamıza sokuyor eksik kalalım diye adamlar atom bombası tehlikeli almayın yapmayın diyorlar diyenlerin hepsindede var.Bunu istemeyen ülke ilk önce kendisi bu tip şeylerden arınmalı bence.Sonra başkasına söylemeli.

Birisi biryerde yorum yapmış güzel bir yorum bence.

Her yeri pervanelerle döşediniz, şakır şakır elektrik üretiyorsunuz.. Aksilik bu ya, bu sene rüzgarsız bir yıl geçirdik.. (ki olabilir.. örneğin 2 yıl önce kurak kuşaktaydık) Elektriği nereden bulacaksınız?

Enerjide baz talep ve pik talepler vardır. Baz talep gece, gündüz, yaz, kış, rüzgarlı, rüzgarsız her durumda ihtiyaç duyacağınız, yokluğuna tahammül edemeyeceğiniz enerji miktarıdır. Bu enerjiyi sürekli kaynaklardan sağlarsınız. Yani akarsular veya fosil yakıtlardan...

Rüzgar ve güneş sürekli enerji sağlayan kaynaklar olmadığı, iklim ve doğa koşullarından etkilendiği için sürekli kaynaklar değildir. Bunlar ancak baz talebi karşılayan fosil yakıt santrallerinin ve akarsu santrallerinin tasarruf yapmasına olanak sağlar... tüm elektriği her zaman ve her koşulda sağlayamaz.

Elektrik enerjisi kolay kolay depolanmaz.. Depolansa bile çok maliyetlidir.. üretince kullanacaksınız.. Şimdi rüzgar eserken üreteyim, rüzgar durunca kullanırım diyemezsiniz.

Bu şartlar altında Nükleer Enerji, rüzgar veya güneş enerjisinin alternatifi değildir! Bunların hizmet amaçları ve kullanım şekilleri çok farklıdır. Zaten şu anda güneş enerjisi maliyet/verim anlamında kullanılabilir durumda bile değildir.. Belki 40-50 yıl sonra olur ama o kadar bekleyecek durumumuz yok.

Rüzgar enerjisine karşı olmak gibi bir niyetimiz yok! Rüzgar santralleri yapılmasına engel bir durum da yok, zaten yapılıyorda... ama bu santrallerle iş bitmiyor... YETMİYOR! Bu konuda dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile pay %5 civarında.. Hedefleri ise %20.. Yani tüm rüzgar pervanelerini kurup devreye sokunca enerjinin sadece %20si sağlanacak!

Şimdi neyi tartışıyoruz iyi analiz edelim! Elektriğin yapabildiğimiz kadarını rüzgardan temin edip, kalanını boş verelim... bunu mu savunuyorsunuz??? Türkiye'de su kaynaklarının neredeyse tamamı projelendirilmiş durumda.. büyük kısmına barajlar yapılmış ve çalışır durumda.. Geri kalanlar ufak ve kapasitesi sınırlı projeler.. Zaten Ilısu (Hasankeyf) gibi baraj projeleri de sürekli çevreciler ve uluslararası baskılar tarafından engelleniyor..

Peki ne yapalım?? Doğal gaz ve kömür yakmaya devam edelim.. Bunu mu istiyorsunuz??? Rusyayla en küçük sürtüşmemizde gazın vanasını büküversin.. bunu mu tercih edersiniz??

Bakın ben ihaleyle ilgili yorumumu yaptım.. Biz 30 yıldır ihale yapıyoruz.. bu ihalelerin hepsini iptal ettik. Bu ihalelere teklif veren firmalar son ihalede "ARTIK TEKLİF VERMEYECEKLERİNİ" açıkca söylediler.. Çünkü bu iş çocuk oyuncağına döndürülmüştür. Bir ihaleye teklif vermek yüzbinlerce dolarlık bir işlemdir. Sırf şartname bile 15-20 bin dolarlara verilirken siz aylarca hesap kitap yapıp ihaleye gireceksiniz ve iptal edilecek. İhaleyi kazansanız bile kendine çevreci süsü veren kesimlerce davalar açılıp işin engellenmeyeceği garantisi yok. Belki santrali yapıp bitirecek ama uluslararası baskılardan bir türlü devreye sokamayacaksınız.

Mustafa Kemal Atatürk bugün yaşasaydı.. bugün eminim 10'dan fazla nükleer santralimiz olurdu. Uranyum zenginleştirme fabrikalarımız olurdu.

Nükleer santralde de dışa bağımlılık olacağı konusunda haklısınız.. Hangi konuda? Uranyum.. Bunu depolamak ise son derece kolay.. Size yıllarca yetecek uranyumu bir depoya istif edebilirsiniz. Ne doğal gazı, ne kömürü 1-2 aydan fazla depolayamazsınız. Rüzgarı söylemeye gerek bile yok!

Ayrıca bu gelişmiş bir teknoloji yatırımıdır. Bu teknolojiye alışmamız, öğrenmemiz gerekiyor.. Eller aya, biz yaya demek istemiyorsak dünyanın yararlandığı nimetlerden yararlanmayı biz de öğrenmeliyiz.

Ülkemiz insan kaynakları açısından son derece yeterlidir. Bugün bir bilim adamımız rahatça gidip dünyanın büyük üniversitelerinde çalışmalar yapabiliyorsa, neredeyse kendi kendine çalışan bir nükleer santralin başında düğmeye basmayı da becerebilir. Neden bu kadar karamsar olduğunuzu anlamış değilim.

Diğer taraftan, santralin uluslararası politik veya ekonomik nedenlerle yapılmaması ayrı bir konudur, nükleer enerjinin "ÖCÜ" olduğu ayrı bir konu..

Şimdi ben diyorum ki nükleer enerji öcü değildir.. korkulacak bir yanı yoktur. Bunu biliriz ama yapmak işimize gelmez! Bu ayrı bir değerlendirme... Bunun yanı sıra dışarıdan manüple edildiği yönünde çok ciddi şüphelerim olan nükleer karşıtı çevrecilerin propagandaları var! İşte bu engelleme politikaları bu enerjiye ne kadar gereksinimimiz olduğunun bir başka göstergesi...

Ben bu güne kadar çevrecilerin bu ülke yararına bir şey istediklerini hiç görmedim. Binlerce dolar maaş alırken tek bir orman yangını uçağı için 5TL bağış yaptıklarını da duymadım. Hani deniliyor ya.. "Kozmetik Çevreci" bunlar..

5. SteLL abiye katılıyorum

6. Ülke için Gerekli Olabilir Ama İnsanlık için Yararından Çok ++Zararı Olacagını Herkes Biliyor.Onun İçin Hayır Kurulmamalı.

7. Fay hattı üzerinde olan bir ülkede yaşıyoruz ve radyasyonun insan hayatına zararlarını az çok biliyoruz.Çernobilin ülkemizdeki etkilerini hala görebiliyoruz.Bir de Türkiyede nükleer santral kazası olursa cok acı sonuçlar doğurabilir.Yani KESİNLİKLE KARŞIYIM !:f84::f196:

8. italyan

italyan Yasaklı

OOOOOOOOOOOOOOOOOO kadar geç kalındıki...Tehlike diyorlar yüzlerce olmasına rağmen sadece çernobil patladı oda rusların yanlışlığından tamamen

9. Hayatımızı ihtimaller üzerine mi kuralım. %50 hata payı...
    Ya yapılmaz denen yanlış yapılırsa Türk halkı koyun gibidir onada katlanır değil mi?
    Baz istasyonu tartışmaları sürerken ve ısrarla millet evlerin çatısına kurmayın diye bas bas bağırırken faydası ne olursa olsun Nükleer Santral eksik olsun

10. Benimde hiç bir fikrim yok doğrusu .. :f196::f63:

11. evet bizim burda kurulacak. Açıkçası 60 yıllık ta olsa destekliyorum. geri kalınmış bir uygulama zaten.

12. Tabiki Kurulmamalı

13. Ben inanıyorum ki bir gün herşey zararsız enerji ile çalışacak...
    Belkide icad ediliyor,görünmez eller hemen bertaraf ediyor:f196:

14. Bence kurulmali hatta cok gec kalindi, Dünya hizla degisiyor Bazi ülkeler energi eksikligi nedir bilmez.

Biz melesef yasiyoruz bu durumu.

15. Bence KuruLmasın Ülkemize Para Bakımından Katkısı Olabilir... Ama Ufak Bi Hatada Ülkenin Heryerinde Birçok Rahatsızlık Ortaya Çıkar Şöyle Bi Düşünelim Rusya'da Meydana Gelen Çernobil Faciasından Ülkemizden Kilometrelerce Uzakta Olmasına Rağmen Karadeniz Bölgesindeki Vatandaşlarımız Bile Etkilendi Hatta Bu Yüzden Birçok Kişi Kanser Oldu Şimdi Kurulsun Diyen Arkadaşlara Sölüyorum Kilometrelerce İlerideki Ülkeden Bu Kadar Çok Etkileniyoruz... Peki Bu Santral Kurulup Hata Olursa Nolacak ?

16. hayirrrrrrr

17. Bencede kurulmamalı . Ne kadar + yönü varsa o kadarda - yönü olabilir.

18. kararsizim ama öbür ülkelerden alta kalmamak lazim

baska bir yöntem bulunmali...

19. Çernobil Faciası 1986 yilinda olmus o zamandan bu zamana teknik cok ilerledi.

Energi = Ekonomi

Ekonomi = Ekmek, is

Ekmek istiyorsaz Energi lazim bize.

20. Hayır Kurulmamalı