Ülkemizde Orman Ürünleri Sanayisi Nerelerde Gelişmiştir

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 7 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

  1. Türkiyede Orman Ürünleri sanayisi hangi bölgelerde gelişmiştir


    Ülkemizdeki kâğıt sanayi gelişmiştir. Kitap, gazete, karton, mukavva vb. başta olmak üzere para ve pul kâğıtları, ambalaj kâğıdı üretilir. İlk kâğıt fabrikamız 1934de İzmit’te açıldı. Türkiye Selüloz ve Kâğıt fabrikaları Kurumu SEKA’ya bağlı pek çok kâğıt fabrikası var. SEKA’ya bağlı Zonguldak Çaycuma, Giresun Aksu, Kastamonu Taşköprü, Muğla Dalaman, Afyon Çay, İçel Taşucu, Bartın ve Balıkesir’deki fabrikalarda kâğıt üretiliyor. Taşköprü’ deki fabrikada sigara kâğıdı üretiliyor. Özel sektörün Bilecik ve Bozüyük’ teki fabrikalarında (Toprak, Mopak, Meteksan) kitap, dergi, fotokopi, bilgisayar kâğıdı, kese kâğıdı, mukavva vb. üretiliyor.

    Orman ürünleri tesisleri genellikle hammaddenin yani ormanın bol olduğu yerlerde yoğundur. Devlete ait kereste fabrikaları Batı Karadeniz’de çoktur. İlk kereste fabrikası yine bu bölümde 1917de kurulan Cide fabrikasıdır. Bartın, Düzce, Bolu, Kastamonu, Rize, Ardeşen, Borçka, Ordu’da Orman Genel Müdürlüğüne bağlı yüksek kapasiteli kereste fabrikaları var.
    Kentleşme ve nüfus artışı ile birlikte mobilya talebindeki artış, mobilyacılığı da geliştirmiştir. Bugün mobilya denilince İnegöl ve Ankara akla gelmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa çevresi mobilyacılık konusunda ön plana çıkmaktadır.
     
Yükleniyor...
- Ülkemizde Orman Ürünleri Forum Tarih
Ülkemizde Orman Ürünleri Sanayisi Kısa Bilgiler 8 Nisan 2011
Ülkemizde Son Yıllarda Meydana Gelen Orman Yangınları Haberler 10 Nisan 2011
Ülkemizde Orman Yangınlarının Sebepleri Okulistik 8 Nisan 2011
Ülkemizde Ormanlar Neden Kıyı Bölgelerinde Yoğunlaşmıştır Sözel Dersler 7 Nisan 2011