Ülkemizde İlk Televizyon Kanalı Yayına Ne Zaman Başlamıştır

'Okulistik' forumunda Ezlem tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Türkiye'nin ilk özel TV kanalı hangisidir, ne zaman yayına Başlamıştır
    TRT ne zaman yayına başlamıştır
    ilk televizyon yayınları ne zaman başladı
    Türkiyede İlk Televizyon Kanalı Hangisidir?

Türkiye’de ilk televizyon yayınları İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesi Elektronik Bölümü’nün laboratuvarı niteliğinde 1952 yılında başlattığı 1 kw. güçlü İstanbul Teknik Üniversitesi Televizyon Yayınları’dır. Bu yayınlarda haber, müzik ve çeşitli kültürel programlara yer verilmiştir. Bu yayınlar İstanbul’da oturan ve televizyon alıcısı olan çok sınırlı sayıda halk tarafından izlenebilmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesinin yaptığı televizyon deneme yayınları, TRT’nin Ankara’da başlattığı televizyon yayınlarının başlamasından iki yıl sonrasına kadar sürmüştür. TRT Televizyon yayınları, eğitim televizyonu olarak başlayan kapalı devre yayınlarının Alman yardımı çerçevesinde verilen 5 kw. gücünde bir vericinin 1967 yılında televizyon eğitim stüdyosuna gelmesi ile başlamıştır. Gerçekte plana alınmayan, eğitim amaçlı olarak kullanılan bir stüdyonun, küçük bir vericinin gelmesi ile televizyon yayınlarına başlaması başlangıçta düşünülmeyen bir olgu idi. Yapılan hazırlıkların amacı televizyon yayınlarını başlatmak içindi, ancak alt yapı olanakları yeterli değildi, televizyon için kadro, bütçe yoktu. TRT Genel Müdürlüğü’nün radyodan ya da Genel Müdürlük bütçesinden ayırdığı sınırlı bütçe ile deneme yayınları yürütülmekte idi. Maliye Bakanlığı kadro vermiyordu. Çünkü, bütçede ve planda öngörülmemişti. TRT Yönetim Kurulu’na yapılan tavsiye ve önerilerin de etkisi ile olumsuzluklara karşın, TRT’nin ilk televizyon yayınları 31 Ocak 1968 tarihinde başlatıldı