Ülkemizde En Çok Kullanılan Ulaşım Türleri

Konusu 'Sözel Dersler' forumundadır ve ZORBEY tarafından 1 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. ZORBEY Üye

  Türkiyedeki Ulaşım Türleri
  Türkiyede en çok kullanılan Ulaşım Türü
  Ülkemizde ulaşım faaliyetleri


  Kara Ulaşımı : Türkiye özel konumu nedeniyle Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan ana yollar üzerinde yer almaktadır. Türkiye’de kara ulaşımı karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır.

  Karayolu : Karayolu ulaşımının önem kazanması ve gelişmesi 1950’li yıllarda başlamıştır. Karayolu ulaşımındaki gelişmeler özellikle son yıllarda hız kazanmıştır. Bu gelişme karayolu taşımacılığının daha hızlı olmasına ve en ücra yerlere karayolu ile ulaşım olanağının bulunmasına bağlıdır.

  Demiryolu : Ülkemizdeki ilk demiryolları Osmanlılar döneminde yapılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında demiryoluna daha fazla önem verilmiş ve demiryolları ulusallaştırılmıştır. Demiryolu hem önemli kentleri birbirine bağlaması hem de Anadolu’yu çevreleyen denizlerle bağlantıyı sağlaması nedeniyle büyük önem taşır. Ancak ülkemizde demiryolu taşımacılığı yavaş olması nedeniyle karayolu taşımacılığı ile rekabet edemez.

  Hava Ulaşımı :
  Türkiye’de sivil havacılık 1933’ten sonra gelişmeye başlamıştır. Diğer ulaşım türlerine göre daha hızlıdır. Havayolu ile her yere ulaşılamadığından ekonomik değildir. Birçok ülkeye uçak seferleri bulunmasına karşın, hava ulaşımı yeterince gelişmemiştir.

  Deniz Ulaşımı : Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili bir yarımada özelliği taşımaktadır. Bu nedenle denizyolu ulaşımı bakımından elverişli koşullara sahiptir. Deniz taşımacılığı demiryolu ulaşımı gibi ekonomik bir taşımacılıktır. Son yıllarda deniz ticaret filomuzun deniz ticaretindeki payı % 30’a ulaşmıştır.

  [BILGI]Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan ulaşım yolu karayollarıdır. Nedeni karayollarının en ücra yerlere kadar ulaşması ve ulaşımın daha hızlı yapılabilmesidir.[/BILGI]

Benzer konu başlıkları: Ülkemizde Kullanılan
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Ülkemizde kullanılan yakıtlar çeşitleri nelerdir 20 Şubat 2012
Bunları biliyormusunuz Ülkemizde Kullanılan Tren Çeşitleri 9 Nisan 2011
Sosyal Konular Ülkemizde Kullanılan Resmi Kimlik Belgeleri 8 Nisan 2011
Türkiye ile ilgili Ülkemizde Kullanılan Enerji Kaynakları Nelerdir 8 Nisan 2011
Soru Cevap ülkemizde kullanılan yakıtlar hangileridir 22 Aralık 2010