Ukraynanın Yönetim Şekli

'Ülkeler' forumunda Merve tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Ukraynanın Yönetim Şekli

Ukraynanın Yönetim Şekli Nedir

Ukrayna'nın yönetim biçimi başkanlık tipi cumhuriyettir. Ülkede, beş yılda bir halk oylarıyla devlet başkanı seçilmektedir.

Mevcut anayasa, 28 Haziran 1996 tarihinde Ukrayna Yüce Meclisi tarafından onaylanmıştır. Bu anayasaya göre, Ukrayna Devlet Başkanı'nın yetkilerinin bir kısmı başbakan ve parlamentoya verilmiştir. Bu gelişmelerle Ukrayna Cumhuriyeti Parlamenter-Başkanlık yönetim sistemine geçmiştir. Devletin başı olan Devlet Başkanı daha çok temsil görevinde bulunmaktadır. Şu anki Devlet Başkanı Viktor Yuşenko'dur. Yuşenko, 21 Mart 2004 döneminde Ukrayna'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda 46,69, diğer aday Viktor Yanukoviç, 49,42 oy almıştır. Yuşenko bunun üzerine bazı bölgelerde seçime hile karıştırıldığını söyleyerek protesto gösterileri başlatmıştır. Bunun üzerine Ukrayna Parlamentosu seçimi iptal etmiş ve yinelenen seçim sonucunda Yuşenko, 23 Ocak 2005'de 51,99 oy oranıyla, görevine başlamıştır. Bu dönemin adı tarihe "Turuncu Devrim" olarak geçmiştir. Devrimin turuncu diye adlandırılmasının sebebi ise, Yuşenko'nun seçim kampanyasında turuncu rengini kullanmasıdır.

Devlet başkanı 5 yıl boyunca görevde kalmakta, seçimden başarı ile çıkarsa ikinci dönemde başkanlığa devam edebilmektedir.

Ukrayna'da yasa yapma gücünü elinde bulunduran organ 450 milletvekilinden oluşan Verhoyniy Rada adlı meclistir. Seçimler 4 yılda bir yapılırken parlamento ülkenin bütçesini planlar, ülke yönetim programları için kararlar alır.

Ülkenin yürütme erki ise bakanlar kuruludur. Ukrayna bakanlar kurulunun belirlenmesi için Devlet Başkanı, Başbakanı görevlendirmektedir. Hükümet, 450 sandalyelik meclisin 226'sının evet oyunu aldığı takdirde göreve gelmektedir.

alıntı