uhud savaşında kimler öldü

'Soru Cevap' forumunda Belinay tarafından 5 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

  1. uhud savaşında kimler öldü

    Uhud Muharebesi,Uhud Dağı'nda yapıldı. Şu anki Arabistan'ın kuzeybatısında Medine'deki Müslümanlar ile Mekkeli Ebu Süfyan'ın ordusu arasında yapıldı. Savaşın en önemli sonuçlarından bir i Hamza' nın şehit edilmesidir.

    Peygamber Efendimiz Hz Muhammed, iki ordunun karşılaştığı Uhud Dağı’ndaki dar bir geçidin iki tarafına okçularını yerleştirdi. Mekkelilerin Uhud Dağı'nın etrafından dolaşarak Müslümanlara saldırma ihtimalini önlemek istiyordu. Okçularına, “Haber verilmeden yerinizi terk etmeyiniz. emrini verdi. İki tarafın kuvvetleri Uhud Dağı eteklerinde karşılaştı. Müslümanların etkili taaruzlarıyla Mekke ordusu geri çekilmeye başladı. Bunu gören okçular, muharebenin kazanıldığını sanarak yerlerini terk etti ve Mekkelilerin bıraktıkları ganimetleri yağmalamaya başladı. Bundan yararlanan Halid Bin Velid, komutasındaki kuvvetlerle okçuların terk ettiği geçitten Müslümanlara saldırdı. Bu saldırı sonucu İslam ordusu güç kaybetti. Mekke ordusu da kesin bir üstünlük elde edemeyip geri döndü.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Nisan 2015
Yükleniyor...
- uhud savaşında kimler Forum Tarih
Uhud savaşı hakkında bilgi Soru Cevap 24 Eylül 2012
Uhud savaşı hakkında kısa bilgi İslami Bilgiler 11 Şubat 2012
Peygamber Efendimizin Uhud Savaşı Hz.Muhammed (sav) 11 Aralık 2011
Soru İkinci Dünya Savaşında Müttefik devletlere karşı savaşan Ülkeler hangi adla biliniyordu Sorun Cevaplayalım 9 Mart 2016