Uçan Balonun Özellikleri

Konusu 'Bunları biliyormusunuz' forumundadır ve EyLüL tarafından 6 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. EyLüL Üye

  Uçan Balon Özellikleri  Uçan Balonun Özellikleri Nelerdir

  Balon, ısıtılmış hava ya da hafif bir gazla (helyum, hidrojen) doldurulan atmosferde uçabilen, genellikle sepetli hava taşıtı. İnsanoğlu ilk olarak uçurtma ile insan ve yük taşımaya çalışmıştır ancak balon ilk pratik hava taşıtıdır.

  Balon fikri ilk kez 1766 yılında hidrojeni bulan Henry Cavendish’in bu gazın havadan hafif olduğunu görmesi ve 1767’de Joseph Black’ın hafif bir aracın hidrojenle doldurulduğu zaman uçabileceğini öne sürmesiyle doğdu. Ancak ilk balon hidrojenle değil sıcak havayla doldurularak uçtu. 10 dakikada 1,5 millik mesafe katetmiştir.

  Uçan Balonun Özellikleri


  Uçan balonlar, genellikle havadan daha hafif olan helyum gazıyla doldurulurlar. Helyum gazının kaldırma kuvveti, balonun ağırlığından fazla olduğunda, balon uçabilir. Plastikten yapılan balon şişirildiğinde ince bir zar haline gelir. Balonun içindeki hava, bu zarda bulunan küçük deliklerden dışarı kaçar.Helyum molekülleri, oksijen ya da azot gazı moleküllerine göre daha küçük olduğuklarından, daha çabuk dışarı kaçarlar. Balon zamanla söner ve içerideki helyum gazı miktarı azaldığında, artık balonun ağırlığını taşıyamaz olur.

  [​IMG]

Benzer konu başlıkları: Uçan Balonun
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Uçan Balonun Mucidi 4 Mayıs 2012
Ders notları Uçan Balonun İçindeki Gaz Nedir 4 Mayıs 2012
Soru Cevap Pil, ampul ve uçan balonun hikayesi nedir? 8 Mayıs 2011
Soru Cevap Uçan Balonun Hayatımızdaki Önemi 5 Aralık 2012
Kitap Tanıtımı Uçan Kaz Kitabının Yazarı Kimdir? 20 Kasım 2013