Twitter işaretleri ve anlamları

'Teknoloji Haberleri' forumunda Züleyha tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Twitter işaretleri ve anlamları

  [​IMG]

  Twitter’da yeniyseniz yada halen bir twitter uzmanı olmadıysanız size birkaç küçük ipucu verelim. 140 karaktere yazdıklarınızı söylemek istediklerinizi sığdıramıyorsanız aşağıdaki kısaltmaları/işaretleri kullanarak karakter tasarrufu yapabilir ve daha çok şey söyleyebilirsiniz.

  Twitter’da “TT” Ne Demek ?

  “Trending topic” dışında “Translated tweet” anlamına geliyor.

  Twitter’da “CC” Ne Demek ?

  Attığınız tweet içinde mention yaptığınız kişinin tweete dikkatinin çekilmesini sağlıyor.

  Twitter’da “ICYMI” Ne Demek ?

  “Kaçırmış olduğunuz takdirde” anlamına geliyor. Daha öcen attığınız bir tweet, istediğiniz etkileşime sahip değilse tekrardan atmanız gerekir. Bu zamanlarda tweetiniz başına ICYMI yazmalısınız.

  Twitter’da “NSFW” Ne Demek ?

  “Not safe for work” anlamına gelirken uygunsuz sayılabilecek, rahatsızlık verebilecek tweetlerde kullanılarak takipçileri önceden uyarmaya yarıyor.

  Twitter’da “RLRT” Ne Demek ?

  “Real life retweeet” demek; yani Twitter üzerinden değil de gerçek hayatta birinin cümlesini aynen alıyorsanız bu kısaltmayı kullanmalısınız.

  Twitter’da “PRT” Ne Demek ?

  “Please retweet” yani “lütfen retweet edin” anlamında kullanılıyor.

  Twitter’da “TQRT” Ne Demek ?

  “Thanks for the tweet” anlamına geliyor. Eğer bir twitter kullanıcısından tweet almışsanız. Attığınız tweet için teşekkür ederim anlamı taşıyor.

  Twitter’da “TMB” Ne Demek ?

  “Tweet me back” anlamına geliyor. Mention attığınız kullanıcılardan geri dönüş bekliyorsanız 140 karakterin yanına bu kısaltmayı yerleştirebilirsiniz.

  Twitter’da “CX” Ne Demek ?

  “Correction” yani düzeltme anlamına geliyor.

  Twitter’da “FF” Ne Demek ?

  “Follow Friday” in kısaltılmış halidir. Cuma takibi anlamına gelmektedir. Eğer çok yazılarını beğendiğiniz bir twitter kullanıcısı varsa cuma günü atacağınız tweeti #FF yazarak o kişiyi mantionlarsınız. Bu şekilde Cuma günü takip önerim anlamına gelir.

  Twitter’da “HT ve via” Ne Demek ?

  “Heard Through” teriminin kısaltılmış halidir fakat pek fazla kullanılmaz. Genellikle via kullanılır. Aracılığıyla anlamı taşıyan bu kısaltma, bir başkasının yazdığı tweeti yazdığımızda veya onun paylaşmış olduğu bir şeyi biz paylaşacaksak o kişiyi ekleriz, kaynak gösterme anlamına gelir.

  Twitter’da “^” Ne Demek ?

  Twitter’da “^“ yani şapka işareti şirket, organizasyonlar gibi birden fazla kişinin yönettiği Twitter hesaplarına atılan bireysel tweetleri belirtmek için kullanılıyor.

  Twitter’da “MM” Ne Demek ?

  Music Monday anlamına geliyor. Yani Pazartesi günü eğer bir müzik paylaşacaksanız bu eki tweetinize yerleştirmeniz gerekmektedir
   
Yükleniyor...
- Twitter işaretleri anlamları Forum Tarih
Twitter Yine Neden Açılmıyor? Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Twitter’da hesap askıya alındı ne demek Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Twitter dondurma nasıl Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Twitter’da takip etmeyenleri silme Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016