Tuz ve mineral

'Sağlık Rehberi' forumunda alemşah tarafından 7 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Tuz ve mineral

  Günde Ne Kadar Tuz Tüketilmelidir?

  Aşırı miktar tuz tüketimi yüksek tansiyon (hipertansiyon), damar sertliği ve kalbi besleyen damarlar olan koroner damarlarda sertleşme tıkanmalara neden olarak kalp krizi (enfarktüs) riskini arttırır. Bunun için önerilen günlük maksimum tuz miktarı 6 g.’dır.

  Mineral Nedir? Minerallerin Sağlık İçin Önemi Nedir?

  Mineraller; protein, yağ, karbonhidrat gibi organik; yani vücuda girdiğinde parçalara ayrılarak çeşitli reaksiyonlar sonucu enerjiye dönüşen maddeler değildir. Mineraller vücut sıvılarında ya da hücrelerin içinde belli oranlarda bulunarak yaşamsal fonksiyonların devamında yardımcı rolü üstlenir; parçalanmazlar, ayrışmazlar, dağılmazlar. Sadece yer değiştirirler. İnsan vücudunda en çok bulunan mineraller; sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfordur.

  Eczanelerde, çeşitli mineraller içeren “Kalsiyum Sandoz”, “Zinc”, “Magnesi”, v.b. gibi birçok ilaç vardır. Bunların hiçbiri normal beslenen bir insan için gerekli değildir. Bunlar ancak, bu mineralleri vücuttan kaybettiren (paratiroid bezi hastalıkları, kronik karaciğer, pankreas hastalıkları v.b.) hastalıkların varlığında kullanılmalıdırlar.

  alıntı
   
Yükleniyor...
- mineral Forum Tarih
Vitamin ve mineralleri en çok hangi besinlerden alabiliriz? Bunları biliyormusunuz 13 Şubat 2016
maden suyunun içindeki hangi minerallar var Damak Keyfi 5 Ekim 2015
Çernezyom toprakların organik ve mineral maddece zengin olmasının nedenleri nelerdir? Merak Ettiklerimiz 2 Ağustos 2015
Mineral kayaç ve maden arasındaki ilişki Ders çalışıyorum 1 Mart 2015