Turşu Kurmanın Sırları

'Damak Keyfi' forumunda Wish tarafından 9 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Turşu kurulacak sebzelerin körpe ve turşu kurmaya uygun olması gerektiğini belirten Tevfik Tutan, turşu kurmak için naylon bidon yerine cam kavanoz veya kaliteli pet bidonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

  Serin ve karanlık olmalı
  Turşuların kalorifersiz ortamda, balkon dışında, bodrum veya merdiven altı gibi serin ve karanlık ortamda muhafaza edilmesi gerektiğine işaret eden Tutan, şunları kaydetti:

  Cam kavanoz veya pet şişe
  "Turşu satın alırken ihtiyacınız kadar, günlük tüketebileceğiniz kadar turşu satın alın. Zira turşu bekledikçe lezzetinde azalma olabilir. Turşu kurarken ise küçük cam kavanoz veya pet bidonları tercih edin. Ekim ayında havaların ani soğumasından dolayı bazı bidonlarda su eksilmesi olabilir.

  Bu eksilen su zamanla turşu suyunun kokmasına neden olur. Bu nedenle eksilen bidonlara turşu suyu ilave edin. Bidonların kapak altına 2 adet temiz çıtayla takviye yapın. Bunun nedeni ise turşuların yukarıya çıkmasını önlemektir."

  Tutan, açıldıktan sonra hava alan turşunun lezzetinde zamanla azalma meydana gelebileceğini belirterek, turşunun kısa sürede tüketilebilecek miktarda kurulması gerektiğini söyledi.
   
Yükleniyor...
- Turşu Kurmanın Sırları Forum Tarih
Lokanta Usulü Kara Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? Damak Keyfi 18 Aralık 2014
Taze sebze ve meyvelerden yapılan turşuları mayalandırmak için genellikle ne kullanılır Sorun Cevaplayalım 18 Aralık 2014
Süt Turşusu Nasıl Yapılır? Damak Keyfi 15 Mayıs 2013
Turşu Suyunun Hazırlanması Turşu Suyu Tarifi Zaman Tüneli 25 Şubat 2013