Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Nedenleri Nelerdir ?

'Genel Türk Tarihi' forumunda YAREN tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. Türkler İslâmiyet'i kılıç zoruyla değil, kendi rızalarıyla kabul etmişlerdir Şüphesiz bu dini seçmelerinin en önemli sebebi, eski Türk inancı ve anlayışı ile İslâmiyet arasında birçok benzerlik bulunmasıdır:

1-Eski Türk dini, Gök-Tanrı inancı adıyla bilinmektedir Bu inanışa göre Türkler, İslâmiyet'teki gibi tek bir Allah'a inanıyor ve O'na Tanrı (Tengri) diyorlardı İslâmiyet'te Esmâ-i hüsnâ denilen Allah'ın sıfatlarından bazıları, eski Türk inancında da mevcuttu

2-Ahiret ve ruhun ölmezliği, her iki inançta da mevcuttu Türkler cennet için uçmağ (uçmak), cehennem için tamu sözünü kullanmaktaydı

3-İslâmiyet'te olduğu gibi Gök Tanrı inanışında da Tanrıya kurban sunuluyordu

4-İslâmiyet'teki 'gaza ve cihât' ile Türklerin dünya üzerinde töreyi hâkim kılmak için yaptıkları savaşlar benzer mahiyettedir İslâm anlayışına göre savaş sonunda elde edilen ganimet helâldir

5-İslâmiyet'in telkin ettiği ahlakî kurallar, Türk anlayışına da uygun düşmektedir

Türkler tarih boyunca çeşitli dinlere girmişlerdi Ancak bu dinler halk arasında değil daha çok idareci kesimde kabul görmüştü Buna rağmen İslâmiyet dışındaki dinlere girenler Türklüklerini koruyamamışlardır İslâm dini, millî yapıya uygun olduğu içindir ki Türkler kitleler hâlinde bu dini kabul etmişler ve Türklüklerini korumuşlardır

2. Cevap: Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Nedenleri Nelerdir ?

çok güzel bir site .

3. harika bir siteniz var sosysl ödevimi yaptım

4. sanki ben fen odevim icin yaptim

5. Ben din ödevi için yapıym

6. smt

smt

çok güzel ama derslerini söylemese daha iyi

7. ne derinden bahsediyonuz anlamadım ama ben sosyalin islamiyet ve türkler konusu için yapiyim :f30:

8. çok işime yaradı teşekkürler:f94::f77::f94:

9. İşime yaradı teşekkür ederim :)

10. Ayyyyy sanki bizim yaramadııı -,-

11. bence gayet güzel ve yeterli bir site en azından yanlış bilgi vermiyor:f94:

12. Yahu siz neyin kafasini yasiyonuz biri o ders icin biri bu ders icin sanki ben icim ogreniyom bu arada bilgi icin saol

13. Aynen kasfeto kevo dogru soyluyor

14. çokk güzel bi site bayıldımm nankörler beğenmedi -,-

15. Eda

Eda

Bencede kimse begenmedi ama super bence bayildim her merak ettigim sorunun cevabi var yorumumu begenenler lutfen bana yorum yapsin

16. Güzel bir site teşekkürler :f71::f196::)

17. güzel site işime yarayan butun tarih ödevlerimi bulsum teşekkür ederim :f77: :f71::f71:

18. Çok teşekkürler

19. Çok teşekkürler çok işime yaradı