Türkiyenin gölleri ve özellikleri

'Türkiye ile ilgili' forumunda Sibel tarafından 30 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. türkiyenin gölleri ve özellikleri  Yerkabuğunu çanak şeklindeki çukurlarını kaplayan göllerin oluşabilmesi için göl sularının beslenmesinin su giderlerinden daha fazla olması gerekir. Bunun sonucunda sıcak ve kurak bölgelerde yer alan bazı göl çanakları yılın ancak bazı dönemlerinde suya sahip olurlar bu şekilde göllere "Geçici göl denir.

  Türkiye'nin gölleri ve genel özellikleri

  *Göllerin deniz seviyesinden yükseltileri farklılık gösterir.

  *Ülkemizde genelde yükselti batıdan doğuya doğru arttığından göllerin yüksekliği de buna bağlı olarak batıdan doğuya doğru artar.

  * Göllerin genişliği ve derinlikleri oldukça farklılık gösterirler.

  *Türkiye'nin yüzölçümünün % 10'unu göller oluşturur.

  *Göllerimizin bir kısmı değişik jeolojik devirlerde oluşmuş çanaklaşma sonucunda; (Tektonik, Karstik, Volkanik, Buzul) bir kısmı da çöküntü olukları ya da vadilerin önlerinin setlerle kapanması sonucunda oluşmuştur. (Heyelan set, Lav set, Alüvyal set, Kıyı set, Delta set, Yapay set gölleri)

  * Göllerin yükseltisi batıdan doğuya gidildikçe artar. Su seviyeleri mevsimlere göre değişme gösterir.

  * Sularının kimyasal özellikleri farklılık gösterir. Bazıları sodalı (Van), bazıları ise tuzlu sulara sahiptir. (Tuz. Burdur, Aktaş, Acıgöl, Akşehir)

  * Dışarıya akıntısı olan göllerimizin suları tatlı iken (Çıldır, Eymir, Mogan, Eğirdir, Beyşehir) dışarıya akıntı olmayanların suları acı veya sodalıdır. (Burdur, Acıgöl)

  * Büyük göllerimiz çevrelerindeki iklim şartlarını düzenleyici etkiye sahiptirler.

  * Suları tatlı olan göllerimizden sulama ve kullanma suyu, bazılarından enerji üretimi (Çıldır, Tortum, Hazar Kovada), bazılarından da ulaşım amaçlı yararlanılır. (Van Gölü - Feribot taşımacılığı)

  * Kurak ve sıcak olan bölgelerde buharlaşmanm fazla olması ve yağışlarm az düşmesine bağlı olarak göller oldukça azdır, var olanların da alanı büyük oranlarda (Devamlı güçlü kaynaklarla beslenen göller hariç) değişikliğe uğrar. Tuz Gölü abant en çok değişen göllerimizdendir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Mayıs 2013
Yükleniyor...
- Türkiyenin gölleri özellikleri Forum Tarih
Türkiyenin Gölleri Haritası Türkiye ile ilgili 18 Ocak 2011
Türkiyenin coğrafi konumunun önemi Türkiye ile ilgili 13 Haziran 2016
Türkiyenin En Güzel Kumsalları Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016
Türkiyenin İlk İnsansız Deniz Aracı Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016