Türkiyenin en önemli geçim kaynagı

'Merak Ettiklerimiz' forumunda zamaneanne tarafından 5 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ülkemizin en önemli geçim kaynagı nedir

  Türkiye bir tarım ülkesidir. Bu yüzden ülkemizin en önemli geçim kaynağı da tarımdır. Ülkemizde çalışan nüfusun yarısına yakını tarımla uğraşmaktadır. Bu yüzden tarım Türkiye ekonomisi için çok önemlidir.

  Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ülkemizde daha çok ilkel yöntemlerle yapılıyordu. Makine kullanımı, zararlı böcek ve bitkilerle mücadele, kaliteli tohum kullanımı ve sulama ülkemizde gelişmemişti.

  Bu yüzden tarımsal üretim oldukça azdı. Fakat daha sonra yapılan çalışmalar sayesinde tarımımızda önemli gelişmeler olmuştur. Ziraat fakültelerinin açılması, tarım makine ve aletlerinin üretilmesi, yapay gübre ve kaliteli tohum kullanımı ile sulamaya önem verilmesi bu gelişmeye neden olmuştur. Aynı zamanda Devlet Üretme Çiftlikleri, Ziraat Bankası, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kurulması bu gelişmenin diğer nedenleridir. Bunların yanında GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) ta Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin toptan kalkınmasını amaçlayan çok önemli bir projedir. GAP sayesinde tarımsal üretimde büyük artışlar olmaya başlamıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Türkiyenin önemli geçim Forum Tarih
Türkiyenin en önemli sorunu sizce nedir Zaman Tüneli 22 Eylül 2011
türkiyenin önemli mağaraları Türkiye ile ilgili 31 Ekim 2010
Türkiyenin coğrafi konumunun önemi Türkiye ile ilgili 13 Haziran 2016
Türkiyenin En Güzel Kumsalları Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016