Türkiye'deki tıp fakültelerinde okutulan dersler nelerdir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aysell tarafından 5 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. tıp fakültelerinde okutulan dersler
    Tıp fakültesinde hangi dersler okutulur?

Tıp programında eğitim süresi 6 yıldır. Bu fakültelerde eğitim “Tıp Doktorluğu” ve “Temel Tıp Bilimlerinde Lisans Eğitimi” olmak üzere iki düzeyde yapılır. Tıp Doktorluğu düzeyi 3 kademeden oluşur.

1. Temel Tıp Bilimleri Önlisans Kademesi, eğitimin ilk iki yılını kapsar. Biyoloji, fizik, kimya dersleri ile anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji vb. temel tıp dersleri verilir.
    2. Klinik Bilimleri Yüksek Lisans Kademesi, eğitiminin 3., 4. ve 5. sınıflarını kapsamakta ve bazı temel tıp bilimleri dersleri ile klinik, poliklinik gibi uygulama alanları ve gerekli laboratuar çalışmalarını içermektedir. 4., 5. sınıflarda hastane içinde ve hasta başı eğitimleri (klinik stajlar) yapılır.
    3. Eğitimin 6. yılını kapsayan Aile Hekimliği Kademesi, klinik ve poliklinik uygulamalarını içermektedir. 6. Sınıftaki tıp öğrencisine “intern” adı verilir. İnternler eğitim hastanesinde bir hekim gibi çalışarak iş başında eğitim görürler.

Temel Tıp Bilimleri Lisans Eğitimi ise, Temel Tıp Bilimleri Önlisans Kademesini başarı ile tamamlayanlardan dileyenlerin devam edebilecekleri 2 yıllık bir eğitimdir. Bu dönemde, botanik, biyokimya, biyofizik, mikrobiyoloji vb. dersler okutulmaktadır.