Türkiyedeki okul sayısı

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. türkiyedeki okullar,türkiyedeki okulların sayısı,


  Türkiyede okul öğrenci ve öğretmen sayıları


  Son yapılan istatisliklere gore Türkiye’de 550 bin öğretmen , 10 milyon veli ve 20 milyon kadar da öğrenci ( 3-18 yaş arası) vardır. Eğitim sektöründe ilgili insan sayısı bu haliyle Türkiye nüfusunun neredeyse yarısına eşit olmasına rağmen bu sektörde öğretmenlerin ve velilerin gelişmesi, yetiştirilmesi, bilgilendirilmesi amacıyla çalışan etkin bir yapılanma henüz ortaya çıkmamıştır.

  Özellikle tıp ve mühendislik gibi dallarında meslek sahiplerinin kendilerini yenilemeleri için İngilizce gibi bir yabancı dili bilmeleri son derece normaldir ve hatta yabancı dili olmayan bir kişi işe alınmaz.Türkiyede ise dil eğitimcileri dışındaki öğretmenlerden yabancı dil bilenlerin oranı %1 civarındadır .Yine bir teknik meslek dalında yüksek lisans ve doktora yapma oranı yüksek iken Türkiyede öğretmenler arasında bu oran çok düşüktür.Öğretmenlerin eğitim kurumlarındaki çalışma saatleri ise kendilerini geliştirmelerine imkan tanımayacak kadar yoğundur.

  Öğretmenler ancak evlerine gidebildikleri zamanlarda kendilerini geliştirmeye zaman ayırabilmektedirler. Ancak yine öğretmenlerin büyük çoğunluğu ekonomik sorunları nedeniyle ek işler peşinde koşmak zorunda kaldıklarından çok az boş zamanları kalmaktadır. Bu boş zamanlarda ise kendilerini geliştirecek etkinlikleri ve kaynakları bulmakta zorlanmakta bulsalar bile ekonomik açıdan bunları elde etmede zorlanmaktadırlar.Bu nedenlerden ötürü öğretmenlerin kendilerini yenileyebilecekleri oldukça ekonomik ortamlara ve yetiştirici kaynaklara ihtiyaç vardır.

  Türkiyede öğretmenler 550 bin gibi en büyük grubu oluşturmalarına rağmen diğer meslek odaları gibi örgütlü ve dernekli çalışmamaktadırlar.Örnek vermek gerekirse birçok ülkede matematik fizik kimya vs gibi branş öğretmenleri kendi içlerinde dernekler kurmuş ve üyelerinin gelişmesine faydalı olabilecek çalışmalar yapmaktadırlar.Ama Türkiyede bu tür dernekler veya kurumlar yoktur.Türkiyede öğretmenler haklarını arayabilecekleri kendilerinin ellerinden tutan bir yapılanmaya ihtiyaçları vardır.


  Türkiyede okul öğrenci ve öğretmen sayıları

  [​IMG]
  MEB web sitesi​
   
Yükleniyor...
- Türkiyedeki okul sayısı Forum Tarih
Türkiye'de Bulunan Nehirler - Türkiyedeki Nehirler ve Döküldükleri Denizler Sözel Dersler 24 Şubat 2011
Türkiyedeki akarsular ve üzerindeki barajlar döküldükleri yerler Ne Nerede ? 6 Ağustos 2010
Türkiyedeki yanardağlar haritası Türkiye ile ilgili 15 Ocak 2014
Türkiyedeki Adalar ve İsimleri Nelerdir? Türkiye ile ilgili 20 Ekim 2013