Türkiye'de üretilen ilk uçağın adı nedir

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 11 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyede üretilen ilk uçağın adı nedir

  Kurtuluş Savaşı'na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yaptığı gibi bir Yunan uçağını da indirmiştir. Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. İzmir (Gaziemir - Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur.

  Vecihi Bey'e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Ayrıca TBMM tarafından üç kez Takdirname verilmiştir. Üç takdirname verilen tek kişidir.

  Savaştan sonra İzmir'de yeni tayyarecileri eğitmeye başlar. Edirne'ye yanlışlıkla inen bir yolcu uçağını almakla görevlendirilir. Hizmeti karşılığı uçağa " VECİHİ " adı verilince, uçak inşa etmek düşünceleri canlanır. İzmir Seydiköy Hava Mektebi'nde -bugünkü Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı- uçak yapımı projesine devam eder. 1923'te ganimet olarak Yunanlılardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal eder. 28 Ocak 1925'de " VECİHİ K-VI "adını verdiği uçağını uçurur. Ancak ödül yerine onu ceza beklemektedir. Vecihi Hürkuş'un ödül beklerken ceza almasının nedeni, havacılıktan anlayan kimsenin bulunmamasıydı. İzin verecek merci olmadığı için, izinsiz havalanmış, bu yüzden de cezalandırılmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Temmuz 2014
 2. Türkiye'de üretilen ilk uçağın adı VECİHİ dir
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Türkiye'de üretilen uçağın Forum Tarih
Türkiye'de üretilen ilk uçağın ismi nedir Sorun Cevaplayalım 19 Kasım 2014
Türkiye'de ilk üretilen araba Okulistik 17 Aralık 2010
Türkiye'de karasal iklim hangi bölgelerde görülür ? Etüt Merkezi 17 Şubat 2015
türkiye'de bir insanın ömrü ortalama kaç yıldır Merak Ettiklerimiz 16 Kasım 2014