Türkiye'de İlk Futbol Nerede Oynandı

'Spor Gündemi' forumunda EyLüL tarafından 3 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Futbolun Tarihçesi ve Türkiye'ye Gelişi

  Türkiye'de İlk Futbol Nerede Oynandı,Futbolun Türkiye'ye Gelişi
  Modern futbolun İngiltere'den çıkarak yayılması sırasında Osmanlı İmparatorluğunun belli başlı ticaret limanlarındaki kentlere yerleşen İngilizler futbolu ülkemize sokan kişiler olmuşlardır. İstanbul, İzmir, Selanik futbolun oynandığı ilk 3 şehir olmuştur.

  Buralarda İngilizler futbol oynarken Rumlar da onlara katılmışlar ve hem futbol oynayanlar hem de takımlar önemli sayıda artmıştır. Osmanlı topraklarında ilk futbol maçının 1875'te Selanik'te oynandığı bilinmektedir. 1877 yılında ise İzmir'in Bornova çayırlarında futbol maçları yapılmıştır. Ancak, bu sıralarda Müslüman gençlerin futbol oynamaları hoş karşılanmayacağı için.


  Türklerin futbol oynamaları için biraz daha süre geçmesi gerekmiştir. İzmir'de ilk futbol kulübü 1984 yılında İngilizler tarafından kurulmuş ve adı "Football Club Smyrna" olmuştur. İstanbul'da futbol oynanmaya başlanması ise ancak 1895 yılında Kadıköy ve Moda'da olmuştur. İzmir'den İstanbul'a göçen İngilizler burada futbol oynamışlardır. Buradaki Rumlarda futbola merak sarmışlardır ve futbol İstanbul'da çok büyük bir hızla yayılmıştır
  zandılar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Mayıs 2013
Yükleniyor...
- Türkiye'de İlk Futbol Forum Tarih
Türkiye'de İlk Kurulan Futbol Takımı Spor Gündemi 11 Kasım 2011
TÜrkiye'de İlk Kurulan Futbol Takımı Spor Gündemi 12 Nisan 2011
Türkiye'de üretilen ilk uçağın ismi nedir Sorun Cevaplayalım 19 Kasım 2014
Türkiye'deki İlk Şeker Fabrikası Nerede Kuruldu Türkiye ile ilgili 6 Temmuz 2013