Türkiye de yaşanan çığ felaketi

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 19 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. geçmişte Türkiye de yaşanan bir çığ felaketi söyler misiniz
   
 2. Cevap: Türkiye de yaşanan çığ felaketi

  gümüşhanenin zigana dağı bölgesinde kadırga yaylasına doğru yürüyüşe geçen dağcı grubunun üzrine çığ düştü olayda 11 kişi öldü 1ri ağır 6 kişi yaralı... cevap bu kardeşşşş
   
 3. Cevap: Türkiye de yaşanan çığ felaketi

  hakkaride
   
 4. Cevap: Türkiye de yaşanan çığ felaketi

  Türkiye'de yaşanan çığ olaylarına ilişkin ilk kez 1958'den bu yana tutulan resmi istatistiklere göre, son 50 yılda çığ olaylarında toplam 850 kişi yaşamını yitirdi.

  Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Afet Etüd ve Hasar Tespit Daire Başkanlığı'nın verilerinden ANKA'nın derlediği bilgilere göre, Türkiye'deki çığ olaylarının büyük kısmı Aralık ve Mart aylarında meydana geliyor.
  Çığ olayları ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun dağlık kesimleri ile Karadeniz Bölgesinin bazı kesimlerinde yaşanıyor. Arazi yapısı, güneşin etkisi ve bölgede esen hakim rüzgarların yönleri Aralık-Mart aylarında çığ felaketlerinin meydana gelmesinde etkili oluyor. Türkiye topraklarının yaklaşık yüzde 35'i çığ afetine maruz kaldığı da yapılan araştırmalar sonucu saptandı. Yapılan araştırmalara göre, çığ olaylarının Türkiye'de ağırlıklı olarak görüldüğü bölgeler şöyle belirlendi:

  Karadeniz bölgesinde: Küre ve Soğanlı Dağları,

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde: Tecer, Yama, Otlukbeli, Munzur, Karagöl, Palandöken, Kargapazarı, Aras Güneyi, Muş Güneyi, Kavuşşahap, Van Doğusu ve Hakkari Dağları.

  Değerlendirmelere göre, çığ olaylarının en fazla görüldüğü iller sırasıyla şöyle:
  Bingöl, Tunceli ve Bitlis. Ölümcül çığ olaylarının büyüklüğü açısından sıralamada da şöyle: Şırnak, Tunceli, Bayburt, Hakkari, Bitlis ve Siirt.

  Yapılan araştırmalara göre, Doğu, Güneydoğu ve Kuzey Anadolu yerleşim bölgelerinde meydana gelen çığ olayları, can kaybı açısından deprem felaketinden sonra ikinci derecede yeralıyor.

  TÜRKİYE'DE MEYDANA GELEN ÇIĞLAR

  Verilere göre, Türkiye'de 1958 yılından beri afet kayıtlarına geçmiş 448 adet çığ olayı bulunuyor. Bu olaylarda toplam 850 kişinin hayatını kaybettiği resmi kayıtlarda yeralıyor. Türkiye'de çığ felaketinin en yoğun yaşandığı yıllar ise 1991-1992 kış mevsimi olarak belirlendi. Bu yıllarda yaşanan çığ felaketlerinde toplam 328 kişinin hayatını kaybetti.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Türkiye yaşanan çığ Forum Tarih
Türkiye’de Yaşanan Trafik Kazalarının Nedenleri nelerdir? Merak Ettiklerimiz 22 Aralık 2013
Türkiye'de aşırı sıcaklık sonucu yaşanan olumsuzluklar Bunları biliyormusunuz 31 Ekim 2010
Türkiyede Son Yılarda Yaşanan Büyük Depremler Türkiye ile ilgili 21 Eylül 2010
Türkiye tarihinin Malazgirt Zaferi ile başlamasının nedeni ne olabilir? Genel Türk Tarihi 7 Eylül 2016