türkçemizi yabancı dillerin etkisinden korumak için neler yapabiliriz

'Etüt Merkezi' forumunda Aysell tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dil yaşayan bir varlıktır. Kendisini oluşturan ulusun yaşamıyla birlikte gelişir; o ulusun türkülerini, efsanelerini, destanlarını, geleneklerini, düşünce sistemini, yaşam biçimini… kısaca kültürünü oluşturur. Dil olmazsa bir ulustan söz edilemez. Öyleyse dilin niteliği bir ulusun kültürel yapısını, gelişimini yakından ilgilendirir.

  Her dilin kendine özgü bir yapısı vardır. Dolayısıyla dünyaya bakışımızı, benliğimizin bir parçası olan anadilimiz koşullandırır.

  Eğer bir ulusun dili yabancı dillerin etkisinde kalıyorsa, insanlar kendi dillerinin sözcük ve tamlamaları yerine yabancı dillerin sözcük ve tamlamalarını kullanıyorlarsa bu durum kültürel yozlaşmaya yol açar; o ulus başka kültürlerin egemenliği altına girer; dili, buna bağlı olarak da kültürü gelişemez.

  Dilimizi Yabancı Dillerin Etkisinden Korumak İçin

  Türkçesi olan kavramların İngilizcesini kullanmamalıyız. Dilimizi iyi öğrenip güzel konuşmaya, bizden sonraki kuşaklara doğru bir biçimde aktarmaya çalışmalı, bu konuda bilinçli davranmalıyız.

  Türkçeyi iyi bilmek ve doğru konuşmak yalnızca Türkçe Öğretmenleri’nin, edebiyatçıların işi değildir. Bu dili konuşan herkes bu sorumluluğu taşımalıdır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- türkçemizi yabancı dillerin Forum Tarih
Güzel Türkçemizin Yanlış Kullanımı İle İlgili Sözler Güzel Sözler 13 Şubat 2012
Türkçemizin ilk hali, son hali ve geleceği Güncel Bilgiler 10 Haziran 2010
Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım Güncel Bilgiler 31 Mayıs 2009
Türkçemizin zenginliği Eğlence 26 Şubat 2009