Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım

'Güncel Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 31 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. Her şey, bizi birbirimize kenetleyen en güçlü bağ olan Türkçe için!

Dilimize sahip çıkalım. Aramızda Türkilizce değil , Türkçe konuşalım.

Türkçemize sahip çıkalım. Atalarımız sadece toprak için kıymetli canlarından vazgeçmemişler. Bu ülkeyi vatan yapan ulvi değerlerden biri de dildir. Atalarımıza olan borcumuzu böylede ödeyebiliriz.

Bir yandan ilerlerken, bir yandan tökezliyoruz. Bilgisayar çağı ve internet kullanımı kısacası ''chat dili" dediğimiz düşman, dilimizi mahvetmekte.

Gönül ister ki herkes Türkçe'yi bütün dilbilgisi kurallarına uyarak kullansın. Fakat daha önce aşmamız gereken, özellikle kullanmamamız gerekirken kullandığımız ve dilimizden çıkarttığımız harfler.

"q, w, x, sh" bizim alfabemizin harfleri değildir ve bizim alfabemizdeki harflerin yerine asla ve asla geçemez.

"eidir, memleket nire, gidiom, güsel, eed, taam, annadım, bakcez vs." gibi kelimelerde aradan çıkartılan harfler küçük birer kayıp olarak gözükse bile, dilimiz için büyük bir kayıptır.

Türk dilini iyi veya kötü kullanan, hatalarını düzeltmek isteyen arkadaşlarımızdan bu konuya duyarlı olmasını dilerim. Ne kadar büyürsek, ne kadar çoğalırsak o kadar büyük bir güç oluruz.

Büyük ve kaliteli bir forum olarak, büyük ve kaliteli bir adım atalım. Türkçemizi katledenlerin önüne geçelim.

TÜRK HARFLERİNİN KABUL VE TATBİKİ HAKKINDA KANUN

Kanun Numurası : 1353
    Kabul Tarihi : 1/11/1928
    Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 3/11/1928 Sayı: 1030
    Yayımlandığı Düstur : Tertip: 3 Cilt: 10 Sayfa: 3

Madde 4 : Halk tarafından vakı müracaatlardan eski Arap harfleriyle
    yazılı olanlarının kabulü 1929 Haziranının birinci gününe kadar caizdir.
    1928 senesi Kanunuevvelinin iptidasından itibaren Türkçe hususi veya resmi
    levha, tabela, ilan, reklam ve sinema yazıları ile kezalik Türkçe hususi,
    resmi bilcümle mevkut, gayrı mevkut gazete, risale ve mecmuaların Türk
    harfleriyle basılması ve yazılması mecburidir.

YANİ;

Madde 4 : Halk tarafından yapılan başvurulardan eski Arap harfleriyle
    yazılı olanlarının kabulü 1 Haziran 1929 gününe kadar geçerlidir. 1928
    yılındaki kanunun başlangıcından itibaren Türkçe özel veya resmi levha,
    tabela, ilan, reklam ve sinema yazıları ile aynı biçimde Türkçe özel,
    resmi bütün süreli, süreli olmayan gazete, kitapçık, broşür ve yayınların
    Türk harfleriyle basılması ve yazılması zorunludur.

Pardus bunu beğendi.

2. Cevap: Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım

Eline sağlık YAREN ,güzel bir konuya değinmişsin.Dünyadaki en köklü dillerden biri olan Türkçe miz kimi zaman özentiden,kimi zaman umursamazlıktan yabancı dillerin boyunduruğunda erimekte.Aslında suçu da başkalarına atmak yanlış bütün olay biz de bitiyor.Her şey ne kadar değişirse değişsin,sinemayla bilişimle ne kadar bombardıman altında olursak olalım biz istemedikten sonra dilimiz boyunuruk altında kalmayacaktır.Unutmayalım ki Türkçe giderse her şey gider...
    Geçmişte bir yerler fethedildikten sonra yapılan ilk iş oraların isimlerini değiştirmektir,bu oarayı bizim kılmak adına yapılan en önemli icraattir.
    Gösteridiğin bu duyarlılıktan ötürü sana teşekkür ediyorum. Ayrıca yeri gelmişken ve hazır konu açılmışken forumdaş içerisindeki kimi yabancı kelimelerin de türkçelerinin yazılmasını ve değiştirilmelerini temenni ediyorum...
    :f118::f118::f118:

3. Cevap: Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım

Yaren çok teşekkür ediyorum. Paylaşımın önemli bir konu yazdıklarımızın ve ya okuduklarımızın ,ne kadar sade bir türkçe olduğunu anlamamın zorlaştığını hatta ayırmakta güçlük çektiğimi söyleyebilirim..Güzel bozulmamış bir türkçe için çaba sarf ediyorum.Bazen sözlük kullanmam bile gerekebiliyor hatta..Ama genede hata oranım oldukça yüksek..Türkçemizi güzel kullanalım ,koruyalım sonuna kadar katılıyorum:f40:

4. Cevap: Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım

Sözlerini halk dehasının yarattığı ve bestesi yine halk sanatından yükselen ninniler söylemekten başlayarak, öğreneceğimiz ve öğreteceğimiz en güzel şey, Türkçe’dir. :f40:

5. Cevap: Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım

Pardus tamam da benim nick de ingilizce :oops:

6. Cevap: Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım

:f30::f30: Benim takma adım da latince.Ama ben bu adı uzunca bir süre türkçe olarak biliyordum.Sonradan öğrendim ama değiştirmek için yöneticilere başvurmadım ne de olsa bu adla tanındık..... :f196:

7. Cevap: Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım

Türkçemizi güzel kullanalım diyenlerdenim ama bazen bende yanılgıya düşebiliyorum oda genelde şımardığım zamanlarda olur yoksa Türkçe'me güvenirim hani :f106:

8. Cevap: Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım

9. Cevap: Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım

Sağol teşekkürler.