Türk yapımı 3 boyutlu telefon

'Teknoloji Haberleri' forumunda alemşah tarafından 16 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Çapın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüz mobil telefon teknolojisinin her yerde kullanılabilen ve erişilebilen bir seviyeye geldiğini, multimedya mesajlaşmaların, cep televizyonlarının ve taşınabilir bir aygıttan yapılan video konferans teknolojisinin her geçen gün geliştiğini anlattı.
  [​IMG]
  AB 7. ÇP kapsamında desteklenen ve çalışmaları devam eden projelerinde, gelecek nesil telefonlar için günümüzde kullanılanlardan çok farklı özelliklere sahip, üç boyutlu görüntü alabilen cep telefonu prototipini üretmeyi başardıklarını bildiren Çapın, telefona ilişkin şu bilgileri verdi:

  ``Geliştirdiğimiz prototip deneysel olarak boyutları normalden büyük bir prototip. Telefonun tüm donanımını sıfırdan hazırladık. Prototipimizin üzerinde kamerası ve üç boyutlu bir ekranı bulunuyor. Bu şekilde, telefonla üç boyutlu görüntü alınıp gösterilebiliyor.

  Telefonda üçüncü boyut için gözlük takmadan ekrana bakıldığında üç boyutlu resimler, videolar ve görüntüler izlenebiliyor; üç boyutlu oyunlar oynanabiliyor. Kamera ile üç boyutlu fotoğraf ve video çekimleri yapılabiliyor.

  Telefonumuz, uluslararası alanda pek çok bilimsel etkinlikte de sergilendi. Proje kapsamında beş uluslararası patent başvurusu da yapıldı``

  DEVLER BU PROJEDE

  Yrd. Doç. Dr. Çapın, projenin ortakları arasında ``İspanya`nın ve dünyanın en büyük cep telefon operatörlerinden birisi olan Telefonica, MP3 ve DVD`lerde kullanılan teknolojilerin mimarı Fraunhofer, yeni nesil mobil kullanıcı arabirimleri alanında en başarılı KOBİ şirketlerinden birisi olan TAT, üç boyutlu holografik ekran üreticisi Holografika ve Finlandiya`nın en iyi üniversitelerinden biri olan Helsinki Üniversitesi`nin`` yer aldığını söyledi.

  Çapın, cep telefonu üreticisi Nokia`nın da projeyi detaylı şekilde izlediğini bildirdi.
   
Yükleniyor...
- Türk yapımı boyutlu Forum Tarih
Türk Bayrağının Yapımında Kullanılmayacak Kumaş Bunları biliyormusunuz 7 Ekim 2012
İlk Türk Yapımı Savaş Gemisi-TCG Heybeliada (F-511) Haberler 27 Eylül 2011
photoshopta türk bayrağı yapımı Teknik Yardım 30 Mart 2011
Atatürk albümü yapımı Mustafa Kemal Atatürk 23 Aralık 2010