Türk Milletinin Vatandaşlık Görevleri

'Sosyal Konular' forumunda Sitem tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Vatandaşlık görevlerimiz nelerdir ?
  Vatandaşlık Görevleri Nelerdir madde madde

  Vatandaş: Aynı topraklar üzerinde yaşayan ve aynı devlete bağlı bireylere denir.Vatandaşlık önemli ve kutsal bir bağdır.

  Vatandaşlık hak ve görevleri dörde ayrılır;

  1-SEÇME VE SEÇİLME HAKKI: Milletvekili,muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir.Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.

  2-KANUNLARA UYMAK: Devlet toplumun düzenini sağlamk için kurallar koyar.Aile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar sağlar.Kanunlara uymayanlar cezalandırılır.Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur.Kanunlara uymazsak suçlu duroma düşeriz.

  3-VERGİ VERMEK: Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir.Vergi paraları bize:yol,okul,hastane,okul,köprü olarak geri döner.Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır:Gelir vergisi,kurum vergisi,emlak vergisi,damga vergisi ve katma değer vergisidir.

  4-ASKERLİK YAPMAK: TC vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider.Yurtta ve Dünyada geleceğimizi güvence altına almak güçlü bir orduyla olur.Ülkemizi korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri çalışır.Bunu da hava,kara,denizkuvvetleri ile sağlarlar.
   
Yükleniyor...
- Türk Milletinin Vatandaşlık Forum Tarih
Türk Milletinin İnsanlığa Yaptığı Hizmetler? Bunları biliyormusunuz 23 Şubat 2012
Destanlar Türk milletinin tarihinde nasıl bir yer tutar Bilgi Rehberi 25 Ekim 2011
Atatürkün Türk milletinin çağdaşlaşmasıyla ilgili sözleri Karışık Sözler 6 Mayıs 2010
Milyoner Kanunen Türk Bayrağı nerede hiçbir zaman yarıya indirilemez Sorun Cevaplayalım 16 Eylül 2016