Türk Malı Dizisine Uyarı

'Popüler Diziler' forumunda YAREN tarafından 6 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Türk Malı Dizisine Uyarı Geldi..

  Dil Derneği,Türk Malı dizisinin Türkçe’yi bozduğu gerekçesi ile çok sert bir açıklama gönderdi.
  [​IMG]

  Dil Derneğinin yaptığı açıklamada, bir süredir Show TV’de yayımlanan “Türk Malı” isimli diziyle ortak dilimiz Türkçeye büyük zarar veriliyor.
  Sözcükler, atasözleri, deyimler, özel adlar, dahası dilimize girmiş yabancı sözcükler bozularak bir bakıma “dil” aşağılanıyor. Dili bozuk kişiler üzerinden sıklıkla bel altına inilerek, senli benli dile ve argoya yaslanılarak gülmece yapıldığı sanılıyor.

  Gülmece, “eğlendirmek, güldürmek; birine, bir davranışa incitmeden takılmak amacını güden ince alay ya da gerçeğin güldürücü yanlarını ortaya koyan, büyük emek ve incelik isteyen, eline kalem alan herkesin yazamayacağı, zor bir yazın türü”dür.

  Hiç kimsenin dili bozarak, toplumsal değerleri göz ardı ederek gülmece yapma hevesi olmamalıdır. Ülkemiz; dil bilincini üstün tutan, zekâyı incelikle kullanan, yazınsal birikimini ustalıkla yapıtlarına yansıtan çok değerli gülmece yazarları yetiştirmiştir. Gülmece sanılan kimi diziler, büyük gülmece ustalarımızı incitecek kadar düzeyi düşürmektedir.

  Televizyon; günümüzün en etkin, en etkileyici iletişim araçlarından biridir. Özellikle bizimki gibi eğitim düzeyi ve dil bilinci yaralı bir ülkenin televizyon yöneticileri, dizi yapımcıları ve yazarları, bu etkili aracı kullanırken çok duyarlı olmak zorundadır.

  Televizyonlardaki yapımcılarla, oyuncu ve yazarlarla bireysel bir sorunumuz yok; hepsine saygı duyar, başarılarıyla övünürüz. Ancak “Türk Malı” gibi dil duyarlılığı taşımayan dizilerle toplum olarak sorunumuz olmalıdır. Nitekim derneğimize ulaşan tepkiler, böyle bir sorun olduğunu göstermektedir.
  Dizideki sövgü sayılabilecek denli bozuk ya da argo sözcükleri, söz öbeklerini yinelemek; kişilerin, özellikle çocuklara yönelik davranış bozukluklarını dile getirmek istemiyoruz; ama dizinin bozuk dilinin, çocuk ve gençlerin diline yapıştığını da gözlüyoruz.

  Bu sebeple “Türk Malı” adlı diziyi yayımlayan kanala, yapımcısına ve yazarına sesleniyor; dilimize saygı gösterilmesini, toplumsal değerlerin sulandırılmamasını bekliyoruz deniyor.
  Alıntı
    2. Cevap: Türk Malı Dizisine Uyarı

  Alkışlıyorum...Bravo...
    3. Cevap: Türk Malı Dizisine Uyarı

  Helal olsun nihayet yerinde verilmiş bir uyarı. Biraz geç kalınsada zararın neresinden dönersek kârdır.
  Biz çocuklarımıza Türkçe'yi güzel konuşun, güzel yazın derken birileri çıkıpta Türkçeyi rezil ediyordu.
    4. Cevap: Türk Malı Dizisine Uyarı

  Sonu Bu Olacaktı Zaten=)
    5. Cevap: Türk Malı Dizisine Uyarı

  Tutuldu ya !
  Allah allah sanki bizi güldürmek için yapmıyorlar mı ...
    6. Cevap: Türk Malı Dizisine Uyarı

  Gülünecek o kadar çok şey varken Türk Malı eksik kalsın.Çelişkiye bakarmısınız adı Türk Malı ama alakası yok Türkçeyi katlediyor.
    7. Cevap: Türk Malı Dizisine Uyarı


  Aynen Parduş abi bende çok izliyorum bende fark ettim türkçeyi bozduklarını :(:(