Türk Dil Bayramı İle İlgili Kompozisyon

'Sözel Dersler' forumunda zamaneanne tarafından 4 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türk Dil Bayramı İle İlgili Yazı


  Kompozisyon Türk Dil Bayramı İle İlgili


  Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan hemen sonra ilk öncelik verilen alanlardan biri dilin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi çalışmaları oldu. Bu çalışmaların sonucunda Türk Dil Kurultayları düzenlendi.

  İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül, Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır.

  Uluslaşmanın en önemli temellerinden bir diğeri de dil idi. Bunun bilincinde olan ulu önder Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi sofrasında bulunanlara “Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir Ne dersiniz?” diye sorar. Oradakilerin bu düşünceye katılması üzerine "Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun" diyerek Türk Dil Kurumunun temellerini atar. Ertesi gün Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri İçişleri Bakanlığına başvururlar Sonradan adı Türk Dil Kurumuna çevrilecek olan Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulur.

  Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır .Bu coşku ve heyecan içerisinde Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır .Atatürk, Kurultayı baştan sona kadar izlemiştir.
   
Yükleniyor...
- Türk Bayramı İle Forum Tarih
23 nisan ulusal egemenlik bayramı ile ilgili atatürkün söylediği sözler Mustafa Kemal Atatürk 24 Mart 2015
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Ve Spor Bayramı İle İlgili Şiirler Karışık Şiirler 15 Mayıs 2014
Türk Dil Bayramı İle İlgili Sözler Önemli Gün ve Haftalar 5 Eylül 2012
Türk Dil Bayramı İle İlgili Güzel Sözler Karışık Sözler 4 Eylül 2012