Türk Bilim Adamlarının Bilime Katkıları

Konusu 'Kısaca' forumundadır ve HazaN tarafından 16 Ocak 2011 başlatılmıştır.

  1. HazaN Admin

    Türklerin bilimin gelişmesine katkısı

    Türklerin Müslümanlığa hizmetleri sadece siyasî ve askerî alanla sınırlı kalmamıştır. Devlet idaresi ve askerî yapılanmada bütün İslâm dünyasını etkileyen Türkler, İslâm medeniyetinin gelişmesinde de büyük hizmetlerde bulunmuşlardır. Bilim, sanat ve edebiyat alanında İslâm rönesansı, Türklerin katkıları ve sağladıkları huzur ve emniyet sayesinde gerçekleşmiştir.
    İslâm dininin ve medeniyetinin, evrensel hâle gelmesi Türkler sayesinde mümkün olmuştur. Meselâ, Selçuklu veziri Nizamülmülk tarafından Bağdat'ta kurulan Nizamiye Medreseleri (1066), öyle büyük bir üne sahip oldu ki, bu medreseler İslâm medreselerinin ilk örneği olarak kabul edilmişti. Halbuki Samanoğulları ve Gazneliler devrinde de medreselerin bulunduğu bilinmektedir. Ancak Nizamiye Medreseleri dinî bilimler yanında müspet ilimlerin de okutulduğu ilk medreseler olmakla, modern üniversitelere öncülük etmiştir.
    Abbasiler zamanında başlayan eski Yunan ve Helen medeniyetlerine ait eserler ve felsefe akımlarının çevirileri, Türk hâkimiyeti devresinde zirveye ulaşmıştı.


Benzer konu başlıkları: Türk Bilim
Forum Başlık Tarih
İle İlgili Sözler Atatürk'ün Bilim İle İlgili Sözleri Kısa 25 Aralık 2013
Çocuk Hastalıkları Atatürkün Bilime Verdiği Önem Kısaca 13 Şubat 2012
Çocuk Hastalıkları Atatürkün Yaptığı Bilimsel Çalışmalar ve Tarihleri Madde Madde 16 Kasım 2012
Türkiye ile ilgili Türkiye'deki Bilim Adamları Ve Buluşları 8 Haziran 2013
Sözel Dersler Türk Edebiyatının Hangi Bilim Dallarıyla Ilişkisi Vardır 14 Mart 2013