türeyiş destanı özeti

Konusu 'Soru Çözüm' forumundadır ve HazaN tarafından 9 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. HazaN Admin Yönetici Admin

türeyiş destanı özeti hakkında bilgi lazım

Türeyiş Destanı Özeti

Türeyiş Destanı, aslında bir büyük destanın başlangıç kısmına benzemektedir. Büyük bir ihtimâlle, Göktürk-Bozkurt destanı gibi Uygur Türeyiş Destanı da, ilk büyük Türk Destanı olan Yaradılış Destanının etkisi altında gelişip meydana getirilmiş, daha dar bir çevrenin küçük çapta bir yaradılış destanıdır.

Destan özeti:

Büyük Hun Hakanlarından birinin iki kızı vardı. Kızlarının ikisi de bir birinden güzeldi. Öyle güzeldi ki, Hunlar, bu iki kızın da, ancak ilahlarla evlenebileceğine inanıyor ve bu kızların insanlar için yaratıldığını söylüyorlardı.
    Hakan da aynı şekilde düşündüğü için kızlarını insanlardan uzak tutmanın yollanın aradı, ülkesinin en kuzey ucunda, insan ayağı az basan veya insan ayağı hiç görmeyen bir yerinde, çok yüksek bir kule yaptırdı.

Kızların ikisini de bu kuleye kapattı. Ondan sonra da aklınca inandığı ilaha yalvarmağa, gelip kızlarıyla evlenmesi için yakarmağa başladı. Öyle yalvarıyor, öyle yakarıyordu ki sonunda bir gün. Hakanın kendi aklınca inandığı İlâh dayanamadı ve bir Bozkurt şekline girip geldi. Hun Hakanının kızlarıyla evlendi.

Bu evlenmeden bir çok çocuklar doğdu; bunlara Dokuz Oğuz-On Uygur denildi. Çocukların hepsinin sesi Bozkurt sesine benzedi. Yine bu çocuklar, birer Bozkurt ruhu taşıyarak çoğaldılar.

2. Misafir Ziyaretçi

teşekkürler tamda aradığım gibi

3. Misafir Ziyaretçi

ThEnKyOu....... Türeyüş destanı çok uzun bir destadır.Ama ben özetini istediğim için ThEnKyOu....:):(:):d:d:d

4. Misafir Ziyaretçi

çok teşekkür ederim sosyal ödevine yardım ettiğiniz için

5. kitap kuduu Ziyaretçi

6. misavir Ziyaretçi

7. Misafir Ziyaretçi

bu bnm çok işime yaradı performans ödevimi yaptık thank you

8. misafir Ziyaretçi

tşk bana yardımcı olduğunuz için tekrar tşk :))

9. nihahoo Ziyaretçi

Sosyal dersini performans ödevi için bana çok yadımcı oldu
    çooooooooook ve çooooooooook teşekkür ediyorum...

10. Misafir Ziyaretçi

eyvallah kardeşim işime yaradı proje ödeviydi :D

11. deniz123456 Ziyaretçi

çok tşk ederim işime yaradı sizin sayenizde 100 aldım tabi kendi emeğimlede:f91::f71::):f118:

12. msfr okuyucu Ziyaretçi

çok teşekkürler çok işime yaradı

13. nka Ziyaretçi

Türeyiş destanı özetine uzun diyenler koskoca bir destan bu başka nasıl kısa yazılacak ki

14. adamın kralı Ziyaretçi

Sayfayı Paylaş