Türbe ziyaretlerinin usulü nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 26 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Türbe ziyaretlerinin usulü nedir?


  Mezarlıkların ziyaret edilmesi, bu vesileyle ölünün hatırlanması ve orada yatanlardan ibret alınması dinimizin tavsiye ettiği hususlardandır. Ancak, kabir ve türbe ziyaretlerinde İslâm'ın özüne ve tevhid anlayışına ters düşen itikâdî bakımdan da zararlı olan tutum ve davranışlardan uzak durmak gerekir.
  Türbelerde yatan kişilerin duaları kabul ettiğine, ilâhi kudretlerinin olduğuna inanmak; bu ziyaretleri dini bir vecibe gibi telakki etmek; bez bağlamak; mum yakmak; tevhid dini olan İslâm ile bağdaştırılamaz.
  Buna göre kabir ziyaretinde bulunan kişi, ahireti hatırlamalı, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünmelidir. Kabrin yanına gelince de Hazreti Peygamberin tavsiye ettiğ gibi; “ Mü’minler yurdunun sakinleri sizlere selam olsun. İnşâallâh biz de size katılacağız. Bizler ve sizler için Allâh’tan afiyet dilerim” demelidir.
  Kabir ziyaretinde bulunan kişinin ölü için dua etmesi ve Kur’an okuyarak sevabını orada bulunanların ruhlarına bağışlaması uygun olur. Kabrin başında yüksek sesle ağlayıp gürültü yapmak ağıt yakmak ise uygun bir davranış değildir,
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Türbe ziyaretlerinin usulü Forum Tarih
Mevlana Türbesi Hakkında Bilgi Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016
Eyüp Sultan Türbesine Nasıl Gidilir? Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016
Hz. Yuşa Peygamberin Türbesi nerededir? İslami Bilgiler 23 Şubat 2014
Hz. Yuşa Peygamberin Türbesi Hakkında bilgi 22 Şubat 2014