Tüp bebek sonrası gebelik hamilelik belirtileri

'Bebek Bakımı' forumunda Sitem tarafından 27 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Tüp Bebek hamilelik belirtileri normal gebelikle aynı belirtileri gösterir.Tüp bebek yaptırdığınız merkez Embriyo transferi sonrası 12. günde gebelik testi için çağrılır..

  İlk önce idrarda daha sonra ise kanda gebelik testi (beta-hCG) yapılır. Kanda yapılan testin sonucuna göre gebelik olup olmadığına karar verilir. Testi pozitif olanlar iki gün sonra yeniden kanda gebelik teti için çağrılır. İki testin sonuçları arasında ilişki değerlendirilerek gebeliğin sağlıklı olup olmadığına karar verilir. Sağlıklı bir gebelikte iki gün sonra kan beta-hCG değeri yaklaşık iki kat artmalıdır. Bazı durumlarda bir süre sonra kan beta-hCG değeri sıfıra iner. Bu durum biyokimyasal gebelik olarak adlandırılır.
  Bete-hCG’nin beklenenden daha farklı artışları ise, ektopik gebeliği(dış gebelik) dütündüren bulgulardan birisdir.
  12 ve 14. günlerdeki beta-hCG değerleri istenilen şekilde artan vakalar klinik gebelik olarak kabul edilir ve 2 hafta sonra ilk gebelik ultrasonu için çağrılır. Bu ilk ultrasonda rahim içindeki gebelik kesesinin olup olmadığı ve eğer kese var ise kaç tane kese olduğu araştırılır. İkiz, üçüz yada daha fazla sayıda fetus bu ilk ultrasonda görülebilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Nisan 2014
Yükleniyor...
- Tüp bebek sonrası Forum Tarih
Tüp Bebek Transfer Sonrası Gebelik Belirtileri Bebek Bakımı 5 Haziran 2012
Tüp Bebek Yumurta Toplama Sonrası Bebek Bakımı 4 Haziran 2012
Tüp Bebek Sonrası Yapılması Gerekenler Bebek Bakımı 25 Kasım 2011
Tüp Bebek Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli Bebek Bakımı 23 Kasım 2011