Tüp Bebek Raporu

'Bebek Bakımı' forumunda Sitem tarafından 21 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. Tüp Bebek Tedavi Raporu
    Tüp Bebek Raporu çıkartmak için şartlar

Tüp Bebek Raporu

A. Rapor Çıkarmak İçin Gerekli Ön Koşullar

Bu kısımda anlatılan koşullar; sağlık durumu her nasıl olursa olsun, tüm tüp bebek tedavi raporu çıkarmak isteyen kişileri kapsamaktadır.
    • T.C. Vatandaşı olmak,
    • Resmi nikahlı olmak,
    • Çiftin; nüfusuna kayıtlı bir çocuğu bulunmaması,
    • Bayan yaşı 23 ten küçük olmamalı, 39dan büyük olmamalı,
    • Son üç (3) yıl içinde, diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olmak
    • Dolayısıyla en az üç (3) yıllık evli olmak,
    • Toplam 900 iş günü(5 yıl) sosyal güvence prim gününe sahip olmak.

B. Rapor Çıkarmak İçin Gerekli Süreç

Bu kısımda, çiftlerin rapor başvurusuna bulunmaları ile başlayan süreç tanımlanmaktadır.

• Adetin 2. Günü yapılacak hormon tahlilleri,
    • Adetin 2. Günü yapılacak bazal ultrason değerlendirmesi,
    • Erkeğe ait toplam üç (3) adet spermiogam değerlendirmesi (en az bir tanesi raporun çıkarılacağı kurumdan olmalı ve spermiogram değerlendirmelerinin arasında en az 15’er gün zaman geçmiş olmalı)
    • Adetin 6-10 günleri arasında rahim filmi (HSG) çekilmeli, (son 6 ay içinde çekilmiş HSG varsa yeterli olabilecektir.)

Bu girişimler tamamlandıktan sonra rapor çıkaracak kurumun heyet toplanma günü ve raporun imzalarının sonuçlanması beklenir.

C. Rapor’da Mutlaka Olması Gerekenler

• Rapor; mutlaka BAYAN adına düzenlenmelidir
    • TC Kimlik numarası mutlaka yer almalıdır,
    • Bayanın yaşı değil doğum tarihi “gg.aa.yyyy” olarak yazılmalıdır
    • Tanı; açıkça yazılmalıdır,
    • Endikasyon (tedavi gerekçesi); SUT ilgili maddesi işaret edilerek açıkça yazılmalıdır
    • Mutlaka ICD-10 (uluslar arası tanı kodu) kodu yazılmalıdır
    • Tüp bebek yapılması “uygundur”, “gereklidir”, “kararlaştırılmıştır” şeklinde ibareler yer almalıdır, (“tüp bebek merkezine sevki uygundur” ibaresi geçerli olmamaktadır.
    • Son üç (3) yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığı mutlaka belirtilmelidir,

alıntı

2. Cevap: Tüp Bebek Raporu

merhaba 8 yıllık evliyim 2009 tarihinde varikosel amaliyatı oldu ama sonuç degişmedi 2010 yılında aşılama oldum sonuç olmayınca 11.10.2010 yılında tekrar özel gözde tüp merkezi mersinde denedik olmadı 17.03.2011 yılında 2ci denememde hamilelik kesesi oluşmuştu 5 haftalıktı sonra 6 haftalıkken bebek gelişmemiş kürtajla alındı 29.08.2012 yılında 3cü denememizdi dondurulmuş emriyo yapıldı ve yanıt aynı sonuç yok maddiyat gücüm kalmadı ne olursunuz bana yardımcı olurmusunuz rapor çıkarmak istiyorum özel hastaneler 6.000 tl.(altıbin) istiyorlar devlettin verdigi bu yasadan bende yararlanmak istiyorum yardımcı olurmusunuz rapor çıkara bilirmiyim ne olur cevabınızı bekliyorum