Tüm başbakanlarımız sırasıyla isimleri

Konusu 'Kısaca' forumundadır ve Dark tarafından 28 Mart 2011 başlatılmıştır.

  1. Dark Üye


    Başbakanlarımızın isimleri,


    işte Türkiye Cumhuriyetinin gelmiş geçmiş Tüm Başbakanları isim ve tarihe göre

    Kurtuluş Savaşı Başbakanları


    Mustafa Kemal ATATÜRK
    1881-1938 03 Mayıs 1920 24 Ocak 1921

    Mustafa Fevzi ÇAKMAK
    24 Ocak 1921 09 Temmuz 1922
    Mareşal Çakmak
    1876-1950

    Hüseyin Rauf ORBAY
    12 Temmuz 1922 27 Ekim 1923
    1881-1964
    1942'de Londra Konsolosu




    Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanları


    İsmet İNÖNÜ
    29 Ekim 1923 06 Mart 1924
    06 Mart 1924 22 Kasım 1924

    Ali Fethi OKYAR
    22 Kasım 1924 04 Mart 1925


    İsmet İNÖNÜ
    04 Mart 1925 01 Kasım 1927
    01 Kasım 1927 27 Eylül 1930
    27 Eylül 1930 04 Mayıs 1931
    04 Mayıs 1931 01 Mart 1935
    01 Mart 1935 01 Kasım 1937


    Celal BAYAR
    01 Kasım 1937 11 Kasım 1938
    11 Kasım 1938 25 Ocak 1939


    Dr. Refik SAYDAM
    25 Ocak 1939 03 Nisan 1939
    03 Nisan 1939 09 Temmuz 1942


    Şükrü SARAÇOĞLU
    09 Temmuz 1942 09 Mart 1943
    09 Mart 1943 07 Ağustos 1946


    Recep PEKER
    07 Ağustos 1946 09 Eylül 1947


    Hasan SAKA
    10 Eylül 1947 10 Haziran 1948
    10 Haziran 1948 16 Ocak 1949


    Şemsettin GÜNALTAY
    16 Ocak 1949 22 Mayıs 1950


    Adnan MENDERES
    22 Mayıs 1950 09 Mart 1951
    09 Mart 1951 17 Mayıs 1954
    17 Mayıs 1954 09 Aralık 1955
    09 Aralık 1955 25 Kasım 1957
    25 Kasım 1957 27 Mayıs 1960



    Cemal GÜRSEL
    30 Mayıs 1960 04 Ocak 1961
    05 Ocak 1961 20 Kasım 1961


    İsmet İNÖNÜ
    20 Kasım 1961 25 Haziran 1962
    25 Haziran 1962 25 Aralık 1963
    25 Aralık 1963 20 Şubat 1965



    Suat Hayri ÜRGÜPLÜ
    20 Şubat 1965 27 Ekim 1965


    Süleyman DEMİREL
    27 Ekim 1965 03 Kasım 1969
    03 Kasım 1969 06 Mart 1970
    06 Mart 1970 12 Mart 1971


    Prof. Dr. Nihat ERİM
    26 Mart 1973 11 Aralık 1971
    11 Aralık 1971 22 Mayıs 1972


    Ferit MELEN
    22 Mayıs 1972 15 Nisan 1973


    Naim TALU
    15 Nisan 1973 26 Ocak 1974


    Bülent ECEVİT
    26 Ocak 1974 16 Kasım 1974


    Ord. Prof. Sadi IRMAK
    17 Kasım 1974 31 Mart 1975


    Süleyman DEMİREL
    31 Mart 1975 21 Haziran 1977


    Bülent ECEVİT
    21 Haziran 1977 21 Temmuz 1977


    Süleyman DEMİREL
    21 Temmuz 1977 05 Ocak 1978


    Bülent ECEVİT
    05 Ocak 1978 12 Kasım 1979


    Süleyman DEMİREL
    12 Kasım 1979 11 Eylül 1980


    Bülent ULUSU
    21 Eylül 1980 13 Aralık 1983


    Turgut ÖZAL
    13 Aralık 1983 14 Aralık 1987
    15 Aralık 1987 31 Ekim 1989



    Yıldırım AKBULUT
    09 Kasım 1989 23 Haziran 1991


    Mesut YILMAZ
    23 Haziran 1991 20 Kasım 1991


    Süleyman DEMİREL
    20 Kasım 1991 16 Mayıs 1993


    Tansu ÇİLLER
    25 Haziran 1993 06 Mart 1996


    Mesut YILMAZ
    06 Mart 1996 28 Haziran 1996


    Necmettin ERBAKAN
    28 Haziran 1996 30 Haziran 1997


    Mesut YILMAZ
    30 Haziran 1997 25 Kasım 1999


    Bülent ECEVİT
    17 Ocak 1999 28 Mayıs 1999
    28 Mayıs 1999 16 Kasım 2002


    Abdullah GÜL
    16 Kasım 2002 11 Mart 2003


    Recep Tayyip ERDOĞAN
    11 Mart 2003



    Ahmet Davutoğlu
    2014
     

Sayfayı Paylaş