Tükürük Testiyle Erken Doğum Tahmini

'Sağlık bilgisi' forumunda Alara tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

  1. Basit bir tükürük testinin hamile kadınların erken doğum riskini saptayabileceği bildirildi. Britanyalı bilim adamları, 34 haftadan önce doğum yapan kadınların tükürüklerindeki progesteron seviyesinin anormal derecede düşük olduğunu belirledi.

    Journal of Obstetrics and Gynaecology dergisinde yayımlanan araştırmada, erken doğum yapacağının önceden belirlenmesi halinde kadına kortizon verilebileceği ve böylece bebeğin akciğerlerinin gelişmesi sağlanarak sakatlık ve ölümün önüne geçilebileceği belirtildi. University College London ve King's College London'daki bilim adamlarının araştırmasında, erken doğum yapma riski bulunan 92 hamile kadına yapılan tükürük testinde, 34 haftadan önce doğum yapanların tükürüklerindeki progesteron seviyesinin 37 haftadan sonra doğum yapanlara oranla çok daha düşük olduğu görüldü.

    Hormonun doğum zamanını nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor, ancak uzmanlar, progesteronun iltihaba karşı bazı özelliklere sahip bulunmasından hareketle, düşük hormon seviyesinin bakteriyel enfeksiyona yol açabileceğini düşünüyor. Bakteriyel enfeksiyon, erken doğumun bilenen sebepleri arasında bulunuyor.
     
Yükleniyor...
- Tükürük Testiyle Erken Forum Tarih
Vücudumuzda günde yaklaşık kaç litre tükürük sıvısı üretilmektedir Etüt Merkezi 25 Şubat 2015
Tükürük sıvısının (tükürüğün) görevleri nelerdir? Bilgi Rehberi 2 Ekim 2014
Derbiye Tükürük Damgası! Spor Gündemi 28 Ocak 2013
Uykuda Genize Tükürük Kaçması Etüt Merkezi 16 Nisan 2011