Toprağı Bol Olsun Ne Demek

Konusu 'Bunları biliyormusunuz' forumundadır ve Wish tarafından 12 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. Wish Üye

Arkadaşlar
    bazı yerlerde okuyorum yada duyuyorum genelde ölünün arkasından toprağı bol olsun deniliyor. peki toprağı bol olsun ne demek. Acaba insanlar bunun anlamını bilerek mi söylüyor :f20:

Benim bildiğime göre eskiden türkler müslüman değildi ve şamanizme inanıyorlardı. Şamanizme göre insanlar öldükleri zaman değerli eşyaları ile gömülür ve yakınları bu değerli eşyalar çalınmasın diye mezarı bol toprak ile kapatırlarmıştı.Bizler şimdi kabir ziyaretine gittiğimizde fatiha okuruz ya onlar da mezarlığa giderken bir kova toprak götürürlermiş ölülerine. Bu yüzden ölen kişi için toprağı bol olsun denirmiş. Günümüze kadar gelen toprağı bol olsun kelimesinin anlamı buymuş.

2. şeker2 Üye

inanmıyorum öğrendiğime sevindim canım

3. Birbey Üye

Gerçekten bilmediğimiz ama kullanmayı çok sevdiğimiz tabirler var... Bizi bir bilinmezlikten kurtardın wish teşekkürler.

4. HazaN Admin Yönetici Admin

Evet bende buna benzer birşeyler duymuş ve araştırmıştım. En son olarak da bu ifadenin bir deyim olduğunu ve farklı anlamlarda kullanıldığını öğrendim.
    "Bazı bölgelerde Allah rahmet eylesin anlamında kullanıldığı gibi bazı bölgelerde gayri müslimler için kullanılmaktadır. Bu deyime yüklenen anlama göre hüküm alır. Rahmet dilemek kastı ile bir gayri müslime toprağı bol olsun demek doğru değildir."
    Burda bizim niyetimizin önemli olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler arkadaşım güzel bir konuya değinmişsin :f40:

5. NURDİN Üye

birde cenaze gömüldükten sonra mezarın üzeri hafif düzlenerek su döklülür
    boydan boya ben de bunu merak ederdim niye diye?
    öğrendiğime göre su dökmenin hiçbir dini yönü yokmuş
    sadece mezar sıkılaşsın çabuk bozulmasın diye dökülürmüş

6. Erkan Üye

Teşekkürler Wish.

7. ORHAN Üye

Türk Dil Kurumu'nun Türkçe Sözlük (7. baskı): Toprağı bol olsun, Müslüman olmayanlar için "Ruhu sükun içinde olsun" anlamında söylenir.

8. Ezlem Üye

Çok ilginç bilgiler hiç bilmiyordum doğrusunu isterseniz merakta etmemeiştim .

Hepinize teşekkürler arkadaşlar

9. Blue Üye

ilk kez duyuyorum çok ilginç gerçekten

10. Belinay Üye

evet duyduğumuz bir söz ama ne anlama geldiğini bende bilmiyordum
    Teşekkürler Wish

Sayfayı Paylaş