Toplumsal yaşamı düzenleyen yasaların önemi hakkında kompozisyon

'Etüt Merkezi' forumunda masum güzel tarafından 30 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. Öğretmenimiz bizden toplumsal yaşamı düzenleyen ve bir işleyiş içinde devam etmesini sağlayan yasaların önemi hakkında açıklayıcı bir kompozisyon yazmamızı istedi. Bende sınıfta en iyi seçilen kompozisyon benim ki olunca sizinle paylaşmaya karar verdim.
    Kompozisyon başlığımız

Yasalar ve Ben

Sosyal devletlerin tümünde yer alan yasalar devlet güvencesiyle bireylerin hak ve özgürlüklerinin korunması, teminat altına alınması için yapılmıştır. Toplumun tümü için geçerli olması ve her dile, dine, ırka eşit olması yasaları daha da önemli kılıyor.
    Sosyal bir vatandaş olarak tüm haklarımın yasalar ile güvence altına alınması kadar beni memnun eden birşey yok. Aynı yasalar toplumdaki her bireyin eşit haklara sahip olmasını sağlarken bunları da koruyor. Bu kurallar çerçevesinde herkes kendi çizgisinde başkalarının hayatlarına müdahil olmadan yaşayabiliyorlar. Eğer bu yasalar olmasa güçlü olanlar diledikleri hayatları yaşayabilirken diğer insanlar onların baskısında yok olacaktı.
    İşte tüm bu nedenlerin önüne geçmek, herkesin adil bir şekilde bir arada yaşayabilmesini sağlamak adına ihtiyaç olarak yasalar ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bir birey olarak yasaları seviyor ve onlara uyuyorum.