Toplu taşıma araçlarına nasıl binilmeli

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Toplu taşıma araçlarına nasıl binilmeli lütfen bu konuda açıklayıcı bilgi verimisiniz.
   
 2. Cevap: Toplu taşıma araçlarına nasıl binilmeli

  - Otobüslere binmeden önce, eğer hattında sürekli araba çalışıyorsa, tamamı dolu bir araca binmek için kapılarını yumruklamamalıyız, seyrekse bile daha sabırlı davranıp araç içinde yerimizi almalıyız.

  - Çok dolu bir aracın içindeyken olabilecek en iyi şekilde yerden istifade etmeliyiz, sırtımızda çanta varsa bacak aramıza alıp yolcuların daha rahat yolculuk etmesini sağlayabiliriz.

  - Ses debisi kulak zarını patlatıcak bir seyyar disko şeklinde otobüslere binmemeliyiz, bu hem sağlığımızın hem de yolcuların keyfinin içine edebilmektedir.

  - Cep telefonu ile seyir halinde görüşülmesinin yasak olduğu araçlarda görüşmemeli, görüşmeye açık ortamlarda ise alçak sesle konuşmayı, ya da daha sonra aramayı tercih etmeliyiz.

  - Çiğnen sakız , şeker v.b maddeleri tutacak demirlere, düğmelere, ızgaralara tıkamamalı ineceğimiz duraktaki bir çöp kutusuna atmayı tercih etmeliyiz.

  - Yaşlı, çocuklu, engelli, hamile vatandaşlarımıza her zaman binerken öncelik, seyir halinde oturacak yer ve inerken varsa yüklerine, engelliyse engel durumuna göre yardımcı olmalıyız.

  - Vapur, tekne gibi ulaşım araçlarında sigaralarımızı denizde değil mümkünse içindeki çöp tenekelerinde söndürmeli ve içine atmalıyız.

  - Metro - Otobüs - Tramvay v.b duraklı araçlarda inilecek duraktan önce hazırlığımızı yapıp zamanında araçtan inmeliyiz.
   
Yükleniyor...
- Toplu taşıma araçlarına Forum Tarih
toplu taşıma araçlarına biniş ve inişleri açıklayınız Sorun Cevaplayalım 5 Kasım 2012
İstanbul'da Toplu Taşıma Araçlarına Zam Haberler 29 Ağustos 2012
Toplu taşıma araçlarına biniş ve inişlerde kurallara uyulması gerektiğini anlatan kompozisyon Bilgi Rehberi 29 Aralık 2009
Toplu Taşımada Yapılan Yenilikler Sosyal Konular 12 Şubat 2013