Tonyukuk Anıtı hakkında bilgi

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Tonyukuk Anıtı hakkında kısa bilgi

  724-726 yılları arasında dikilmiştir. Bu anıtı diktiren ve üzerindeki yazıları yazdıran Bilge Tonyukuk'tur. Anıtta Türk milletinin Çin tutsaklığından kurtuluşu ve İlteriş Kağan zamanında Göktürklerin Oğuzlarla, Kırgızlarla ve Çinlilerle yaptığı savaşlar anlatılmakta; bütün bu olaylarda Bilge Tonyukuk'un rolü özellikle belirtilmektedir.


  Bilge Tonyukuk, başvezirlik ve başkumandanlık yapmış olan büyük bir siyasetçidir. Göktürk devletinin politikasına uzun zaman yön vermiş akıllı ve hikmet sahibi bir devlet adamıdır.


  Bilge Tonyukuk, aynı zamanda edebiyatımıza hatıra türünün ilk temsilcisi ve ilk Türk tarihçisidir. İki parça hâlindeki anıtında, içinde bulunduğu olayları sade ve sanatsız bir şekilde, halk diliyle anlatmıştır. Olayları sözü uzatmadan, ana çizgileriyle vermiş; yeri geldikçe milletin ders alması için öğütlerde bulunmuştur. Zaman zaman atasözlerine ve deyimlere başvurmuştur.


  Kültigin Anıtı'nda Göktürk tarihine ait olaylar, Bilge Kağan'ın ağzından aktarılmış, birlik ve bütünlük mesajı verilmiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Ağustos 2015
Yükleniyor...
- Tonyukuk Anıtı hakkında Forum Tarih
Tonyukuk Abidesinden Seçmeler Ders notları 21 Şubat 2010
Bilge tonyukuk kitabesi Nedir Ders notları 31 Aralık 2009
Aile hekimliği uygulaması tanıtım videosu Eğlence 20 Mayıs 2016
Türkiye’nin Yeni Tanıtım Yüzü Medya Bölümü 18 Mayıs 2016