Ticaret Üniversitesi İstanbul

'Bilgi Rehberi' forumunda DiScOvErEr tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Ticaret Üniversitesi İstanbul

Tarihçe

2001 yılında İstanbul Ticaret Odası'nın detseğiyle kurulmuş olan İstanbul Ticaret Üniversitesi halen Eminönü'ndeki binasında eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yurt ve Barınma

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin kendi yurtları bulunmamaktadır. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenci Yurtları veya diğer özel öğrenci yurtlarının olanakları kullanabilirler. İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerinin barınma sorununun çözümüne üniversitenin Basın & Halkla İlişkiler Müdürlüğü öğrenci kayıt dönemlerinde yardımcı olmaktadır.

Kütüphane

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi 9000'i aşkın kitap, 151 süreli yayın, 190 kitap dışı materyal (CD-ROM, Video-Kaset, Audio-Kaset, Disket) ile İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrenci, öğretim üyeleri ve araştırmacıların kullanımına açık olan bir bilgi merkezidir. Kütüphanede bulunan yayınlar yarı yarıya Türkçe ve İngilizce olup, kapsamları üniversitenin eğitim politikalarını ve bilimsel araştırmaları destekleyici niteliktedir. Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezindeki 8 bilgisayar, network üzerinden üniversitenin ana serveri aracılığı ile Internete bağlıdır. Bu bilgisayarlardan 5 tanesi okuyucu 3 tanesi de kütüphane personeli kullanımı içindir. Kütüphanede bulunan bilgi kaynaklarının büyük bir kısmı "Yordam Kütüphane Otomasyon Programı" aracılığıyla bilgisayar ortamına aktarılmış olup, ödünç verme, ödünç süresi uzatma, ayırtma, sağlama, sipariş verme, etiket basımı gibi teknik hizmetler ve okuyucu hizmetleri program aracılığı ile yürütülmektedir.

Teknoloji

İstanbul Ticaret Üniversitesi en büyük altyapı yatırımını bilgi teknolojilerine yapmıştır. Laboratuarlarımızda kullanılan bilgisayarlar ile akademik ve idari personelimize verilmiş Bilgisayarların tümü Pentium IV 512 Ram DVD'li multimedya özelliklidir. Öğrencilere kullandırılan tüm bilgisayar programlarının kullanım lisansları vardır. Kullanılan programların yeni tasarımları güncel olarak izlenmekte, yenilikler ve gelişmeler sisteme katılmaktadır.

Beslenme

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin tüm yerleşimlerinde hijyen koşullarının tümüyle sağlanmış olduğu kantinler faaliyete geçirilmiştir. Günün her saatinde açık olan öğrenci kantinlerinde sıcak ve soğuk gıda ve içecek türleri ile öğrencilerin gereksinimleri karşılanmaktadır. Ayrıca üniversite yerleşimlerinin tümü bulundukları bölgelerin iş merkezlerindedir. Bu merkezlerde farklı damak zevklerine ve bütçelere hitabeden lokanta, fastfood olanakları ve cafe'ler bulunmaktadır.

Sağlık

İTİCU sağlık merkezinde 1 doktor 1 hemşire ve sağlık yöneticisi hizmet vermektedir. Gerekli tıbbi cihaz ve donanıma sahip acil tıbbi müdahale odası, Poliklinik odası ve 3 yataklı reviri mevcuttur. Merkezde, öğrenci muayene ve kontrolleri, dışarıdan ve içeriden reçete edilen, oral ve parenteral tedavilerini tümü, reçete edilen kan ve kan ürünlerinin uygulaması, cerrahi ve yanık yara bakımları, vital yaşam bulguları, kalıcı ve geçici sonda tatbiki, apse drenajları, küçük cerrahi müdahaleler, atel ve bandaj uygulamaları, hastane ortamı gerektirmeyen tüm müdahale ve bakımlar uygulanır.Acil durumlarda gerekli müdahale yapıldıktan sonra hastanın güvenli bir şekilde tam donanımlı bir hastaneye sevki sağlanır. Sağlık merkezinde ayrıca psikolojik danışmanlık, sağlık eğitim danışmanlığı hizmetleri verilmektedir.

Kampus Hayatı

İTİCU 'da eğitim öğretim ve bilimsel araştırmaların yanısıra kültürel ve sosyal etkinliklere de gerekli önem verilmektedir. Bu bağlamda İTİCU' da seminer, panel ve sempozyumlar ve bilimsel tartışmaların yanısıra çeşitli sergi ve konserler, tiyatro, dans gösterileri gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. İTİCU ' da öğrenciler, hazırladıkları sempozyum, konferans ve söyleşiler ile kendilerini ifade etme şansı bulmaktadır. İTİCU 'da sosyal yaşam kurucu Vakıf Kandilli Cemile Sultan Korusu Sosyal Tesislerinde öğrencilerin günlük yaşamlarına renk katacak tenis kortları, basketbol sahaları ve yüzme havuzları mevcuttur. Tesislerin mevcut geniş kapasiteli kafeterya ve restoranlarından hizmet alabilmektedirler. Üniversite bünyesinde yapılan şenlikler dışında, spor ve kültür kulüpleri üniversiteler arası şenliklere de katılmaktadır. İTİCU 'da öğrenciler çeşitli spor dallarında sosyal tesislerimizdeki spor alanlarından yararlanarak spor yapma olanağı bulabilmektedirler. Lisanslı sporcu öğrenciler, spor hocaları tarafından kürek, masa tenisi, basketbol, yüzme, voleybol, futbol ve çeşitli spor dallarında yerel ve ulusal karşılaşmalara hazırlanmaktadır.

Ulaşım

Rektörlük birimleri, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Dış Ticaret Enstitüsü fakülteler Eminönü'nde, Haliç sahilinde, tarihi dokunun içinde ve ticaretin yoğun yaşandığı şehir merkezindedir. İngilizce Hazırlık Okullu ve Fakülteler Üsküdar merkezde konuşlandırılmıştır. METEB Projesi Meslek Yüksekokulu İstanbul yakasında ve Okmeydanı'ndadır. Bu yerleşimlerin tümüne İstanbul'un her yerinden kara ve deniz ulaşım araçlarını kullanarak en çabuk, en kolay ve en ucuz bir biçimde erişmek olanaklıdır.

Burslar

Kurucu Vakıf ve Üniversiteyi destekleyen İstanbul Ticaret Odası 2003 - 2004 eğitim öğretim yılında üniversiteye kayıt olan her öğrenciye 1.500.000.000TL karşılıksız eğitim-öğretim bursu vermektedir. Bunun dışında İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğrencilere sunulan burs imkanları şunlardır: Üniversiteye Giriş Başarı Bursu; ÖSYM Kılavuzu'nda gösterilen kontenjanlara göre fakülte bölümlerini burslu tercihle kazanan ve yerleşen öğrencilere verilir. Bu burs eğitim-öğretim ücretinin tamamı kadardır. Üniversite İçi Başarı Bursu; Üniversitenin bölüm ve programlarına en az bir akademik yıl (iki yarıyıl) devam eden; o akademik yıl için programlanmış tüm dersleri alarak başarılı olan (ilgili akademik yıl not ortalaması en az 3.50) öğrencilere bir sonraki akademik yıl eğitim-öğretim ücretinin belli bir bölümü kadar burs verilir. Destek Bursu; Üniversitenin kadrolu akademik ve idari personelinin çocukları ile bursun verileceği akademik yılda görevde bulunan İstanbul Ticaret Odası Oda Meclisi Üyelerinin ve İstanbul Ticaret Odası idari personelinin çocuklarına verilir. Spor Bursu; Herhangi bir spor dalında ve uluslararası oyun ve yarışmalarda Türkiye'yi temsil ederek madalya kazanmış milli sporcu olan üniversite öğrencilerine verilir.

Kulüpler
    Arama Kurtarma Kulübü
    Dans Kulübü
    Doğa Sporları Kulübü
    Elektronik Hobi Kulübü
    Felsefe Kulübü
    Feng Shui Kulübü
    Fotoğrafçılık Kulübü
    İletişim Kulübü
    İşletme Kulübü
    Kayak Kulübü
    Müzik Kulübü
    Satranç Kulübü
    Tiyatro Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi
    Istatistik (SAY)
    Istatistik (Burslu) (SAY)
    Psikoloji (EA)
    Psikoloji (Burslu) (EA)

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi (Burslu)

Iletişim Fakültesi
    Halkla Ilişkiler (SÖZ)
    Halkla Ilişkiler (Burslu) (SÖZ)
    Medya ve Iletişim Sistemleri (SÖZ)
    Medya ve Iletişim Sistemleri (Burslu) (SÖZ)

Mühendislik ve Tasarim Fakültesi
    Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
    Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)
    Endüstri Mühendisliği (SAY)
    Endüstri Mühendisliği (Burslu) (SAY)

Ticari Bilimler Fakültesi
    Bankacilik ve Finans (EA)
    Bankacilik ve Finans (Burslu) (EA)
    Işletme (EA)
    Işletme (Burslu) (EA)
    Turizm Işletmeciliği (EA)
    Turizm Işletmeciliği (Burslu) (EA)