Thomas Edison Hayatı Kısa

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Aysell tarafından 20 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Aysell

Aysell Üye

Kısaca Thomas Edison'un hayatı

Thomas Edison 11 Şubat 1847 tarihinde Amerika’nın Ohio eyaletinde doğdu. Yedi kardeşin 7. olmaktadır. Babası Samuel “The Iron Shovel” Edison, Jr., annesi de Nancy Matthews Elliott'dur. İlköğrenimine başladıktan sonra başladıktan yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Edison 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.

12 yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü. Bu dönemde Edison; Michael Faraday’ın “Experimental Research in Electricity” adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faraday'ın deneylerini tekrarladı bir yandan da kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı.

1868'de kendine atölye kurdu ve aynı yıl geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinasının patentini aldı. Aygıt oldukça ilgi topladı ama kimse tarafından satın alınmadı. Tüm parasını yitiren Edison, Boston'dan ayrılarak New York'a yerleşti. Edison'un şansı altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine döndü. Borsa yetkililerinin istemi üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph Company'den geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı. Bunun üzerine bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurdu. Ve sattığı patentlerle kısa sürede önemli bir servet edindi.

Bu parayla New Jersey'deki Newark'ta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üretmeye başladı. Bir süre sonra imalathanesini kapatarak New Jersey'deki Menlo Park'ta bir araştırma laboratuvarı kurdu ve tüm zamanını yeni buluşlar yapmaya yönelik çalışmalara ayırdı.

Edison, 1876'da Graham Bell'in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877'de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu ününün uluslararası düzeyde yayılmasına neden oldu.

1878'de William Wallace'in yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yöntemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company'yi kurdu. Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış bir ortamda (vakum) ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla 13 ay boyunca flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı. Sonunda 21 Ekim 1879'da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Üç yıl sonra New York sokakları bu lambalarla aydınlanacaktı.
    İki kez evlenen Edison'un 6 çocuğu olmuştur.
    Thomas Edison 18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey'de öldü.

2. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Cevap: Thomas Edison Hayatı Kısa

yahu yazan kişi bunu biraz özete benzetsen ne olur şurda yaşamış ne kadar sanki roman yaz yazabilirsen yaktın ortaokuluları

3. Misafir

Misafir Ziyaretçi

ben bunu yazamm

4. misafir

misafir Ziyaretçi

yahu yazan kişi bunu biraz özete benzetsen ne olur şurda yaşamış ne kadar sanki roman yaz yazabilirsen yaktın ortaokuluları

doğru söylüyo biraz kısa yazsaydın ama yinede işe yaradı yaptım ödevimi teşekkürler....

5. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Çok uzun olduğundan dolayı sadece önemli yerlerini yazdım.5. sınıfım 11 ocak a yetiştirmem laım da bitmiyor ki bu.....

6. misafir

misafir Ziyaretçi

cok uzun yyyaaaaaaaaaaaaaaaa nasıl yazalım biz bunu?

7. kişi3421

kişi3421 Ziyaretçi

biraz kısa olsaydı keşke :(

8. özgegilit

özgegilit Ziyaretçi

bence güzel ödevime yardımcı oldu çok tşkkler ama bn biraaz kısattım bunu:D

9. Misafir

Misafir Ziyaretçi

birazdaha uzun olsaydı çok iyi olcaktı ama emeginiz için teşekürler

10. Misafir

Misafir Ziyaretçi

.Harika Teşekkür Ederim :D

11. Misafir

Misafir Ziyaretçi

thomas edison'un hayatı kısa özeti

-Thomas Alva Edisonu bütün dünya elektirk ampülü icat etmesi ile biliyoruz. Edison 11 Şubat 1847 tarihinde ABD Ohio eyaletinde Milan şehrine dünyaya gelmiştir. Mucit ve iş adamı olan Edisonun patentli bir çok icadı vardır. Bunların yanında çalışanlarının ve önceki icadları geliştirmesi üzerinede buluşlar mevcuttur. 20.Yüz yıla icatları ile damga vurmuş olan büyük mucit Edison yine Amerikada 18 Ekim 1931 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır.

çok güzel ama bence bu daha kısa arkadaşlara yardımcı olabilirim belki

12. Misafir

Misafir Ziyaretçi

süper ödevim için bunu yazcam.

13. Misafir

Misafir Ziyaretçi

siz buna birşey diyorsanız mimar sinanın hayatına bakın

14. Misafir

Misafir Ziyaretçi