Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu

Konusu 'İcatlar ve Buluşlar' forumundadır ve Merve tarafından 19 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Merve Üye

  Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu
  Thomas Edison Elektriği Buluşu


  1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşaltdı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

  1883'de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.  kaynak:wikipedia

 2. Misafir Ziyaretçi

  Cevap: Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu

  yani elektriği bulmadı ampulü buldu. dikkat çekici ve aldatıcı başlık ve başlığa göre yanlış bilgi. doğru akımı edison alternatif akımı tesla bulmuştur. doğru akım pillerdir.


Benzer konu başlıkları: Thomas Edison
Forum Başlık Tarih
Hakkında bilgi Thomas edison olmasaydı neler olurdu 9 Şubat 2014
Hakkında bilgi Thomas Edison Okul Hayatı 23 Mart 2012
Karışık Sözler Thomas Edison Sözleri 23 Mart 2012
İcatlar ve Buluşlar Thomas Edison Yaptığı Çalışmalar 23 Mart 2012
( r-s-t-u ) Thomas Edison Yaptığı İcatlar 23 Mart 2012