Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 19 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu
  Thomas Edison Elektriği Buluşu

  1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşaltdı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

  1883'de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.  kaynak:wikipedia
   
 2. Cevap: Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu

  yani elektriği bulmadı ampulü buldu. dikkat çekici ve aldatıcı başlık ve başlığa göre yanlış bilgi. doğru akımı edison alternatif akımı tesla bulmuştur. doğru akım pillerdir.
   
 3. ben

  ben

  Çok teşekkür arkadaşlar
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Aralık 2014
 4. çok güzel
   
 5. Çok güzel
   
 6. Çok güzel
   
Yükleniyor...
- Thomas Edison Elektriği Forum Tarih
Thomas edison olmasaydı neler olurdu Hakkında bilgi 9 Şubat 2014
Thomas Edison Okul Hayatı Hakkında bilgi 23 Mart 2012
Thomas Edison Sözleri Karışık Sözler 23 Mart 2012
Thomas Edison Yaptığı Çalışmalar Ders notları 23 Mart 2012