Tevrat İle İlgili Ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda YAREN tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. Kuranda geçen tevrat ayetleri,tevrat ile ilgili ayet,tevratla ilgili ayetler,Kuranı kerimdeki tevrat ile ilgili ayetler,tevrat hakkında ayetler

(Resulüm!) O, sana Kitab`I hak ve önceki kitaplari tasdik edici olarak tedrecen indirmis; daha önce de, insanlara dogru yolu göstermek üzere Tevrat ile Incil`I ve Furkan`I indirmistir. Bilinmeli ki, Allah`in ayetlerini inkar edenler icin siddeltli bir azap avardir. Allah, suclunun hakkindan gelen mutlak güc sahibidir.

48
    Allah ona yazmayi, hikmeti, Tevrat`ı, Incil`ı ögretecek.

50
    Benden önce gelen Tevrat`I dogrulayici olarak ve size haram kilinan bazi seyleri de helal kilmam icin gönderildim. Size Rabbinizden bir mucize getirdim. O halde Allah`tan korkun, bana da itaat edin.

65
    Ey ehl-I kitap! Ibrahim hakkinda nicin cekisirsiniz? Halbuki Tevrat ve Incil, kesinlikle ondan sonra indirildi. Siz hic düsünmez misiniz?

93
    Tevrat`in indirilmesinden önce, Israil`in kendisine haram kildiklari disinda, yiyecegin her türlüsü Israilogullarina helal idi. De ki: Eger dogru sözlü iseniz, o zaman Tevrat`I getirip onu okuyun.

Mâide
    43
    Icinde Allah`in hükmü bulunan Tevrat yanlainda oldugu halde nasil seni hakem kiliyorlar da sonra, bunun arkasindan yüz cevirip gidiyorlar? Onlar inanmis kimseler degildir.

44
    Biz, icinde doguya rehberlik ve nur oldugu halde Tevrat`I inderdik. Kendilerini (Allah`a) vermis peygamberler onunla yahudilere hükmederlerki. Allah`in Kitab`ini korumalari kendilerinden istendigi icin Rablerine teslim olmus zahidler ve bilginler de (onunla hükmederlerdi). Hepsi ona (hak olduguna) sahitlerdi. Su halde (Ey yahudiler ve hakimler!) Insanlardan korkmayin, benden korkun. Ayetlerimi au bir bedel karsilinda satmayin. Kim Allah`in indirdigi ile hükmetmezse ist onlar kafirlerin ta kendileridir.

46
    Kendinden önce gelen Tevrat`I dogrulayici olarak peygamberlerin izleri üzerine, Meryem oglu Isa`yi arkalarindan gönderdik. Ve ona, icinde dogruya rehberlik ve nur bulunmak, önündeki Tevrat`I tasdik etmek, sakinanlara bir haidayet ve ögüt olmak üzere Incil`I verdik.

47
    Incil`e inanlar, Allah`in onda indirdigi (hükümler) ile hükmetsinler. Kim Allah`in indirdigi ile hükmetmezse iste onla fasiklardir.

66
    Eger onlar Tevrat`I, Incil`I ve Rablerinden onlara indirileni (Kuran`i) dogru dürüst uygulasalardi, süphesiz hem üstlerinen, hem de ayaklarinin altindan yerlerdi. Onlardan asiriligi kacmayan bir zümre vardir; fakat cogunun yapiklari ni kötüdür!

68
    “Ey Kitab ehli! Siz, Tevrat`I, incil`I ve Rabbinizinden size indirileni hakkiyle uygulamadikca, bir sey üzerinde degilsinizdir” de. Rabbinden sana indirilen, lnlardan cogunun küfür ve azginligini elbette artiracaktir. Kafirler topluluguna üzülme.

110
    Allah o zaman söyle diyecek: “Ey Meryem oglu Isa! Sana ve annene nimetimi hatirla! Hani seni makaddes ruh (Cebrail) ile desteklemistim; (bu sayede) sen besikte iken de yetiskin caginda da insanlarla konusuyordun. Sana kitabi hikmeti, Tevrat ve Incil`i ögretmistim. Benim iznimle camurdan, kus seklinde bir sey yapiyordun da ona üflüyordun, hemen benim iznimle o bir kus oluyordu. Yine benim iznimle anadan dogma körü ve alacaliyi iyilestiriyordun. Ölüleri benim iznimle (hayata) cikariyordun. Hani Israilogullarini engellemistim; kendilerine zaman iclerinden inkar edernler, “Bu apacik bir sihirden baska bir sey degildir” demislerdi.

Tevbe
    111
    Allah müminlerden, mallarini ve canlarini, kendilerine cennet karsiliginda satin almistir. Cünkü onlar Allah yolunda savasirlar, öldürürler, ölürler. Tevrat`ta, incil`de ve Kuran`da Allah üzerine hak bir vaaddir. Allah`tan daha cok sözünü yerine geiren kim vardir! O halde O`nunla yapmis oldugunuz bu alis verisinizden dolayi sevinin. Iste bu, büyük kazanctir.

Fetih
    29
    Muhammed Allah`in elcisidir. Beraberindede bulununlarda kafirlere karsi cetin, kendi aralarinda merhametlidirler. Onlari rukuya varirken, secde ederken görürsün. Allah`tan lutuf ve riza isterler. Onlarin nisanlari yüzlerindeki secde izidir. Bu, onlarin Tevrat`taki vasiflaridir. Incil`deki vasiflarida söyledir: Onlar filizini yarip cikarmis, gittikce onu kuvvetlendirerek kalinlasmis, gövdesi üzerine dikilmis bir ekine benzerlerler ki bu, ekicilerin de hosuna gider. Allah böylece onlari cogaltip kuvvetlendirmekle kafirleri öfkelendirir. Allah onlardan inanip iyi isler yapanlara magfiret ve büyük mükafat vadetmistir.