Tevekkül Ne Demek

'Türkçe Sözlük' forumunda EyLüL tarafından 30 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tevekkül Nedir


  TEVEKKÜL

  Acizlik gösterme, başkasına güvenip dayanmak, Allah’a güvenme, O’nun hükmünün mutlaka meydana geleceğine kesin olarak inanma ve alınması gereken tedbirleri almak anlamında Kur’anî bir terim.

  Tevekkül; müslümanın, yapacağı işlerde tüm zahiri sebeplere sarılması, alınması gereken tedbirleri alması, çalışıp çabalaması, ama gönlünü bunlara bağlamayıp sadece Allah’a dayanmasıdır.

  Tevekkül, dinimizin bildirdiği sebeplere yapıştıktan sonra neticeyi sebeplerden değil, sebepleri yaratandan beklemektir. (Bir işe başladığın zaman, Allahü teâlâya tevekkül et, Ona güven!) âyet-i kerimesi, tevekkül ile beraber azmederek çalışmak gerektiğini gösteriyor. (Al-i imran 159)

  Tevekkül, herhangi bir işin, dinen, örfen sebeplerine yapışarak gayret gösterip, neticeye ihlâsla teslim olmaktır. Yani sonucu Allahü teâlâdan beklemek ve bu sonucun kendisi için mutlaka hayırlı olduğuna inanmaktır. Doğru sebebe yapışan doğru netice alır.

  Tevekkül, değiştirilmesi insan gücünün dışında olan üzücü olayları, ezelde takdir edilmiş bilip, üzülmemek, Allahü teâlâdan geldiğini düşünerek seve seve karşılamaktır. İnsan, bir işin neticesinin iyi mi, kötü mü olacağını bilemez. Hayır sandığı çok şey, şerle, şer sandığı çok şey de, hayırla neticelenebilir. Muhakkak şu işim olsun diye ısrar etmemeli, Hayırlı ise olsun demelidir.
   
Yükleniyor...
- Tevekkül Demek Forum Tarih
Tevekkül Nedir?Tevekkül ne demek Dini Konular 23 Mayıs 2011
Tevekkül ne demektir örneklerle açıklayınız Dini Konular 19 Kasım 2008
Tevekkül İle İlgili Ayet ve Hadisler Sorularla İslamiyet 25 Kasım 2014
Tevekkül Etmek İle İlgili Sözler Karışık Sözler 3 Temmuz 2013